Corona virüsü Türkiye için tehdit mi?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede Asya ülkelerinin yanı sıra Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde ortaya çıkan Corona Virüsü tüm dünyayı alarma geçirdi. Peki, bu hastalık Türkiye için tehdit olur mu? Virüsten korunmak için neler yapılmalı?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede yayılan ölümcül Corona Virüs nedeniyle tüm dünya tedirgin. Virüs nedeniyle 29 Ocak itibari ile ölen kişi sayısı 132’ye yükseldi. Uzmanlar virüsün ilk olarak Wuhan'daki bir canlı hayvan pazarında ortaya çıkmış olabileceği üzerinde duruluyor. Virüsün Çin’in doğu bölgelerinin yanı sıra Japonya, Tayland, Güney Kore, ABD, Singapur, Vietnam ve Tayvan’a da yayıldığı biliniyor. Dünyayı etkisi altına alan Corona Virüsü nedeniyle Türkiye’de önlem alan ülkelerin başında geliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından, 2'si Ankara’da olmak üzere ülke genelinde 25 hastanede virüse karşı negatif basınçlı izalosyan sistemine sahip odalar oluşturuldu. Odak Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Kenan Arıcan, virüse dair açıklamalarda bulundu. Dr. Arıcan; “Corona virüsler, hayvanlardan insanlara bulaşan ve soğuk algınlığından ciddi zatürreye bağlı solunum yetmezliğine ve ölümlere yol açabilen geniş bir virüs ailesidir. Aslında çoğumuzun bu virüsün bilindik tipleri ile defalarca karşılaştığı ve defalarca soğuk algınlığı geçirdiği söylenebilir. Hastalığın en önemli belirtileri ateş, halsizlik ve üşüme. Corona virüs aynı grip gibi enfeksiyon hastalığı. Klinik olarak çok farkı yok. Farkını ise tahliller ile anlayabiliyoruz. Çabuk yayılım gösteriyor. Tüm dünyayı tehdit ediyor. Corona virüs daha çok zootekni bir gruptadır ” dedi.

“BİZİM ÜLKEMİZDE TEHDİT OLUŞTURMUYOR”

Türkiye’nin Çin’e göre yeme alışkanlığının farklı olduğuna dikkat çeken Arıcan; “Bizim ülkemize göre onların yeme alışkanlığı farklı. Çin’de yarasa yenmesi sonucu bulaştı bu virüs. Yeme alışkanlığı açısından bizim ülkemizde tehdit oluşturmuyor. Bu virüsten korunmak için el yıkamaya dikkat etmeliyiz. Kişisel bakımımıza önem vermeliyiz. Mendil kullanımına özen göstermeliyiz. Çiftlik veya vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçınmak gerekir. Maske kullanımı yapabiliriz. Ancak ülkemiz için panik düzeyine taşımamıza gerek yok. Yeme alışkanlıklarımız çok farklı. Ayrıca ülkemize giriş yapan her turist için Sağlık Bakanlığı tarafından titizlikle araştırma yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER