“Delta varyantı hala etkisini gösteriyor”

Son günlerden yeniden artışa geçen korona virüs ölümlerini değerlendiren Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, “Aramızda hala önceki dalgalarda çok ciddi ölümlere yol açan delta varyantının da olabileceğini düşünüyoruz. Yani şu anki ölümlerden büyük bir ihtimalle delta varyantı sorumludur” dedi.

“Delta varyantı hala etkisini gösteriyor”

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, önceki dalgalarda ciddi ölümlere sebep olan delta varyantının bugünkü ölümlerde de etkili olduğunu belirtti. Günümüzde Kovid’e bağlı yaşanan ölümler ve genel durum hakkında bilgi veren Prof. Dr. Özkaya, “Resmi bir açıklama olmamakla beraber hala bu hafif geçirilen omicronun yeni varyantına rağmen aramızda hala önceki dalgalarda çok ciddi ölümlere yol açan delta varyantının da olabileceğini düşünüyoruz. Yani şu anki ölümlerden büyük bir ihtimalle delta varyantı sorumludur. Yoğun bakımlarda yatan hastaların büyük bir kısmı da aslında Kovid’e bağlı yatan hastalar değil çeşitli nedenlerle yoğun bakıma yatıp eş zamanlı olarak Kovid’e pozitif rastlanan hastalardır. Yani hastalar normalde doğal ölüm dediğimiz felç, kalp hastalığı, akciğer hastalığı, kronik böbrek hastalığı gibi hastalıklar nedeniyle yoğun bakıma yatıp hayatlarını kaybeden kişilerde rastlanan Kovid pozitifliği büyük oranda ölen vakalar bunlardan oluşuyor” diye konuştu.

“HERKESİ ETKİLEYECEK”

Bulaşıcılık endeksinin çok arttığını ifade eden Prof. Dr. Özkaya, “Öyle bir bulaşıcılık endeksi var ki hemen hemen bütün Türkiye’de 'ben bu hastalığa yakalanmadım' diyen herkesi etkileyecek. Yeni bir varyanttan bahsediyoruz. Neredeyse hem inaktif aşılarda hem de Biontech aşısındaki koruyuculuk farkını bu yeni varyant ortadan kaldırdı. Aşıların koruyuculuk süreleri değişti. Şunu söyleyebiliriz ki 'Sinovac' ve 'Turkovac' gibi inaktif aşıların koruyuculuk süresi Biontech göre daha kısa olduğu için koruyuculuk arasında fark olmamakla beraber süreleri değişti. Özellikle soğuk algınlığı gibi geçirilen bu yeni varyant aşılar arasındaki koruyuculuk farkını da kaldırdı diyebiliriz. Peki, vatandaşlarımız ne yapacak? Eğer inaktif aşıların üzerinden 6 ay geçmişse mutlaka Biontech olmalarını öneriyoruz. Biontech olanlarında özellikle 60 yaş üstü kişilerde 'Biontech'in üzerinden 6 ay geçmişse koruyucu tek dozlarını olmalarını öneriyoruz” şeklinde konuştu.

“HATIRLATICI DOZLARINI VURULMALARINI ÖNERİYORUM”

Kovid-19 olan hastaların akciğer tomografilerini inceleyen Prof. Dr. Özkaya, “77 yaşında olan bir hastamız 4 doz Sinovac aşısı olmuş ama Kovid pozitif olarak bize müracaatta bulundu. Hastada akciğer tutumu gözlendi. Orta derecede akciğer tutulumu olmasına rağmen tedaviyle tamamen düzelip taburcu oldu. 69 yaşında olan bir hastamız 2 doz Sinovac 2 doz da Biontech olmuştu. Hastamızda 77 yaşındaki hastamız gibi Kovid pozitif ve akciğer tutulumuyla geldi. O da tedaviyle tamamen düzeldi ve taburcu oldu. Özellikle 2022 yılında aşı olmamış kişilerin Sinovac dahi olsa Biontech dahi olsa mutlaka hatırlatıcı dozlarını vurulmalarını öneriyorum” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER