Denizli'de ilk aşı, Sağlık Müdürü Öztürk’e

Analizleri tamamlanan ve onayı çıkan Coronavac aşısı, Türkiye ile birlikte Denizli’de de uygulanmaya başlandı. Denizli’deki çalışmasında ilk aşıyı; İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk oldu.

Analizleri tamamlanan Çin menşeili Coronavac aşısı, Bilim Kurulu’nun onayından çıktı. Onay aşaması da tamamlanan aşı çalışası, Türkiye ile birlikte Denizli’de de start aldı. Denizli Devlet Hastanesi’ne giden İl Sağlık Müdür Dr. Berna Öztürk, kentte ilk aşıyı yaptıran isim oldu. Denizli’de aşı için hazırlıkların tamamlandığını ifade eden İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, bakanlığın belirlediği gruplamalar baz alınarak önce sağlık çalışanlarına olmak üzere sistemli şekilde aşı çalışmasının başladığını ifade etti.

Dr. Öztürk “Sağlık Bakanlığımızın talimatlarının ardından Denizli’de tüm hazırlıklarımızı tamamlamıştık. Bugün itibariyle sağlık çalışanlarımız sabah saat 08:00’den itibaren aşılarını olmaya başladılar. İlimizde 17 bin sağlık çalışanımız var. Bütün hastanelerimiz, kamu hastaneleri, özel hastaneler, Pamukkale Üniversitesi Hastanemiz, aile sağlığı merkezlerimiz, bütün eczaneler ile muayenehanelerde sağlık alanında çalışan ve gönüllü olan herkes aşısını olacak. Ben de bugün aşımı oldum. Öncelikle hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“İNŞALLAH AŞI İLE HEPİMİZ BAĞIŞIKLIĞIMIZI KAZANACAĞIZ"

Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın tek yolunun aşılanma olduğunun altını çizen Dr. Öztürk, “Ben buradan tüm sağlık çalışanlarımıza sesleniyorum; mutlaka aşımızı olalım. Çünkü korona virüsten kurtulmak için başka bir yolumuz yok. İnşallah aşı ile hepimiz bağışıklığımızı kazanacağız. Sağlık çalışanlarımızın ardından Bakanlığımızın programı dahilinde yine bazı kamu görevlilerimiz, huzur evinde ki yaşlılarımız, 65 yaş üstü vatandaşlarımız, kronik hasta olup 65 yaş altı olan kişiler ve bu grupların dışında ki herkes ivedilikle aşılarını olacaktır. Tüm aşı tedariki Bakanlığımızın verdiği şekilde tamamlanmıştır. Denizli olarak sağlık çalışanlarımıza aşılama çalışmalarımızı 5 günde bitirmek gibi bir hedef koyduk, bütün hazırlıklarımızı buna göre yaptık.  Öncelikle randevu ile aşılama yapıyoruz, fakat özel hastanelerimiz ve üniversite hastanesinde randevu dışında da sağlık çalışanlarımıza aşılama yapıyoruz. Tüm personelin T.C. kimlik numaraları, bakanlığımız tarafından tanımlı olduğu için, kimlik numarası üzerinden kişinin bir sağlık çalışanı olduğunu görebiliyoruz. Sistem üzerinden aşının barkodu ile bu T.C. kimlik numarasını eşleştirerek hangi aşıyı, hangi sağlık çalışanımıza yaptığımızı bilecek kadar detaylı ve çok sistemli şekilde bakanlığımızın ‘aşıla’ uygulaması üzerinden aşılama çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

“TEDBİRLERİ BIRAKMAMALARINI İSTİYORUZ"

Son uygulanan yasaklar, tedbirler ve vatandaşların bu tedbirlere uyması ile birlikte vaka sayılarının oldukça azaldığını dile getiren Dr. Öztürk; “Tabii ki vaka sayılarının azalması, tedbiri elden bırakacağımız anlamına gelmemeli. ‘Korona virüsten kurtulduk’ diyene kadar tüm vatandaşlarımızın maske, mesafe ve temizlik konusunda ki tedbirleri bırakmamalarını istiyoruz” diyerek uyarıda bulunmayı da ihmal etmedi. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER