Denizli'de mart ayına göre vaka ve test sayısı çok fazla arttı

Son günlerde artan vaka sayılarını değerlendiren Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay; “ Geçen yıl ki normalleşmede rakamlar 3 ayda yükselirken mart ayındaki normalleşmede bu süre bir aya kadar düştü ve rakamlar çabuk yükseldi. Durum gerçekten vahim. 4 hafta kapanma gerekli”

Normalleşme süreciyle birlikte vaka sayılarını yeniden artışa geçti. Türkiye’de günlük 300 bin test yapılırken 50 binin üzerinde vaka sayısı tespit ediliyor. 60’nın üzerinde il de çok yüksek iller kategorisinde yer alıyor ve iller kızarmaya da devam ediyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay; “Mart ayında normalleşmeye geçildi. Bu süreç sonrası maalesef rakamlara yeniden yükseldi. Bunların yanı sıra mutasyonlu virüs ülkemizde yüzde 75 ila 80 arasında yaygın hale geldi. İngiltere kaynaklı mutasyonlu virüsün bulaşıcılığı da fazla. Geçen yıl ki normalleşmede rakamlar 3 ayda yükselirken mart ayındaki normalleşmede bu süre bir aya kadar düştü ve rakamlar çabuk yükseldi. Bunun öncelikle sebebi mutasyonlu virüstür. Çok hızlı bir yayılım oldu. Durum gerçekten vahim. Kötüye gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

“MART AYINA GÖRE VAKA VE TEST SAYISI ÇOK FAZLA ARTTI”

Denizli’deki rakamların korkutucu seviyeye geldiğini belirten Prof.Dr. Erbay; “ Denizli turuncu kategoride yer alıyor. Yüksek riskli kategorideyiz. Çevremizdeki iller kırmızı. Bu sebeple dikkat etmeliyiz. Ateş hattındayız. Denizli her an kızarabilir. Turizm kentiyiz. Bu şekilde giderse yayılım artacak. Denizli’deki rakamlar korkutucu seviyeye geldi. Hastanelerde kovid vakaları artıyor. Tehlike çanları büyük. Denizli özelinde mart ayına göre vaka ve test sayısı çok fazla arttı, yüzde yüz bir artış söz konusu diyebiliriz. Günlük test sayısı PAÜ’de 400 civarında. Yapılan testlerden yüzde 15’lik bir pozitiflik söz konusu” şeklinde konuştu.

“4 HAFTA KAPANMA GEREKLİ”

Ülkemizde yaklaşık 60 milyona yakın insanın aşılanması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Erbay; “ Bir süredir tırmanma çok hızlı.  Bu rakamlara ilişkin Türk Toraks Derneği ve enfeksiyon hastalıkları dernekleri, yoğun bakım dernekleri de tam kapanma öngörüyorlar. Bu kapanma süre 4 hafta olmalı ve daha etkili olacaktır. Ramazan ayı bu konuda bir fırsat.  Test sayısı arttırılmalı. Aşı çalışmaları hızlandırılmalı. Ülkemizde yaklaşık 60 milyona yakın insanın aşılanması gerekiyor. Aşı uygulamalarında çok yavaşız. 8 milyon ikinci doz aşı uygulanan insan var. Yüzde 15’lerdeyiz. Hızlanmamız gerekiyor. Aşılananlar aşıya duyarlı hale gelebilir. Koruyuculuk sona ermeden herkes aşılanmalı” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2021, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER