Denizli İl Sağlık Müdürü Öztürk'ten uyarı!

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan 25 Eylül- 1 Ekim tarihleri arasında vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 il arasında yer alan Denizli’de İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk aşılama ile birlikte maske, mesafe ve hijyen kurallarının unutulduğunu belirterek; “Vaka sayılarını tekrar düşürebilmek için kurallara harfiyen uyalım” dedi.

Denizli İl Sağlık Müdürü Öztürk'ten uyarı!

Sağlık Bakanlığı’nın 25 Eylül -1 Ekim’i kapsayan her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarına göre Denizli 158,71’e yükseldi. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca;  “Bursa, Balıkesir, Uşak, Kırklareli, Sakarya, Ardahan, Edirne, Mersin, Denizli, Samsun. Bu illerden birindeyseniz şimdi daha da dikkatli olmalısınız” diyerek uyarıda bulunmuştu.  İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk de kentte bir önceki haftaya göre artan vaka sayılarını değerlendirdi. Denizli’de aşılama çalışmalarının iyi gittiğini, aşı ile birlikte vatandaşların rehavete kapılarak maske, mesafe ve hijyen kurallarına daha az dikkat ettiğini belirten Öztürk; “Denizli olarak aşılama konusunda başarılı iller arasında yer alıyoruz. 1. Doz aşılamada 735 bin 252 (yüzde 83,3), 2. doz aşılama da 643 bin 807  (yüzde 76,8) kişi aşılarını yaptırdı. Fakat aşıyla birlikte ister istemez vatandaşlarımızda bir rehavet ortamı oluştu. Sonbaharın da gelmesiyle birlikte açık alanlardan kapalı alanlara geçişin artması, maske ve mesafe kurallarına daha az dikkat edilmesi bu tablonun oluşmasına neden oldu. Tekrar vaka sayılarını düşürmek için kurallara harfiyen uymalıyız” dedi.

“GENÇLERİMİZE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR"

Denizli’de aşı yaptırma oranı en düşük grubun 20 yaş altı gençler oluşturduğunu belirten Öztürk; “İlimizde 20 yaş altındaki gençlerin en az bir doz aşılama oranı yüzde 56.15, en az iki doz aşılama oranı yüzde 35,44’dür. Tabi bu oran diğer yaş gruplarına göre oldukça düşük. Bir an önce aradaki farkı kapatmamız lazım. Bu noktada gençlerimize büyük görevler düşüyor. Bana bir şey olmaz, aşı olmasam da olur düşüncesinden sıyrılarak bir an önce aşılarını yaptırsınlar. Aşı korona virüs ile mücadelede büyük bir kalkan. Bu kalkana daha güçlü tutunmak ve toplum bağışıklığını sağlamak için lütfen kurallara eskisinden daha sıkı sarılarak uyalım ve hala aşısını yaptırmayanlar varsa en yakın zamanda aşımızı yaptıralım” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER