Denizli Tabip Odası Başkanı Erbay uyardı

İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı Haritası’ndaki Denizli’nin vaka oranını değerlendiren Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay; “Şu anda Denizli, Ege Bölgesi’nde en düşük vaka sayısına sahip ve 100 binde 232,39 çok düşük bir rakam değil. Ülke geneline göre bu rakam bize düşük gelse de rehavete kapılmamalıyız. Bu rakamlar her an değişebilir” dedi.

Denizli Tabip Odası Başkanı Erbay uyardı

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından güncellenen ‘İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı Haritası’nı değerlendirdi. Denizli’nin vaka sayısının 100 binde 232,39 açıklandığının altını çizen Prof. Dr. Erbay; “Türkiye’nin diğer illerinde özellikle İstanbul ve Trakya geneli yani Marmara Bölgesi ve Orta Batı Karadeniz ağırlıklı olmak üzere İç Anadolu’da çok yüksek rakamlarla karşılaşıyoruz. Şu anda 100 binde 232,39’la Denizli, Ege Bölgesi’ndeki en düşük rakamı görüyor. 100 binde 10 ve altı güvenli daha sonra riskli, yüksel riskli, çok yüksek riskli olarak sınıflandırılmış durumda. 100’ün üstü ‘çok yüksek riskli’ olarak kabul ediliyor. Yani şu anki 100 binde 232,39 çok düşük bir rakam değil. Ayrıca salgının bu yüksek rakamlarda olması, hastalığın çok kolay yayılabileceğinin bir alarmı olarak kabul edilmelidir. Ülke geneline göre; bu rakam bize düşük gelse de rehavete kapılmamalıyız. Bu rakamlar her an değişebilir. Bu kapanmayı hekimlik örgütleri, Enfeksiyon Hastalıkları Derneği’nde bulunan akademisyenler, Toraks Hastalıkları Derneği’nden ve Yoğun Bakım Derneği’nden yapılan açıklamalarla; bu rakamların çok yüksek olduğu, hastalığın ciddi anlamda yayıldığı uyarıları yapıldı.  Kapanma önerileri getirilmişti” diye konuştu.

“TAM KAPANMAYI OLUMLU BULUYORUZ"

“Tam kapanmanın gerekli olduğu epidemiyolojik olarak ortada gibi görünüyordu” diyen Prof. Dr. Erbay, şunları aktardı: “Biz de bunu önermiştik. ‘Ramazan ayı bunun için bir fırsat olarak değerlendirilebilir’ demiştik.  Gerçekten de bu şekilde kararlar çıktı. Bunu olumlu buluyoruz, umarım hastalık oranlarında ciddi düşüşler yaşanır. Önceki kısıtlamalarda olduğu gibi yine rakamların düşeceğini öngörebiliriz. Tabii biz 17 Mayıs’ta hangi rakama ulaşırsak ulaşalım, aşılamayı tam yapamadığımız için yeniden normalleşme ayaklarına geçildiğinde hastalığın artacağını öngörebiliriz. Şimdi İngiltere ve İsrail örneklerine baktığımız zaman herkesi aşıladılar yani ‘epidemiyoloji’ dediğimiz salgın biliminin ön gördüğü yüzde 70’lerin üzerinde bir rakam görülüyor. 100 kişiden 80 kişiye neredeyse aşı yapılabildi. Üzerine yapabildikleri herkese test yaptılar ve bizde ne yazık ki herkese test yapılamıyor. Sadece bulgu ve belirtisi olan kişiler test olabiliyor. Dolayısıyla test yapılmayan ama virüsü taşıyan bulgusu olmayan aslında 10 kişiden 8 kişi.”

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2021, 16:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner247

banner246