Denizli Tabip Odası Başkanı Hakan Erbay uyardı!

Kademeli normalleşme sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Denizli Tabip Odası Başkanı Hakan Erbay; “Gerekirse kapanacağız açıklaması yapılmıştı. 2 haftada bir değerlendirilme yapılıyor. Bu sebeple geri adım atılması hayati görülüyor. Çünkü katlanarak sayılar artabilir. Tam kapanma bile gerekebilir. Buna hazırlıklı olunmalı” dedi.

Denizli Tabip Odası Başkanı Rıza Hakan Erbay, kademeli normalleşme sürecine ve Denizli’deki son durum hakkında açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Erbay; “Mart ayının 15’i bizim için belirleyici olacak. Malum artık illerin durumu renk haritalandırılmasıyla veriliyor. Denizli sarı renkte verildi. Ancak son günlerdeki rakamlarla birlikte turuncuya kaydı. İllere göre haftalık vaka sayısı 100 binde 38,81’e çıktı. Önümüzdeki günlerde rakamlar güncellenecek. Yükseliş sürecektir. Malum ki normalleşme başladı. Yolculuklar, işletmeler, sosyal yaşam, eğitim ve hafta sonlarını içeren kararlar uygulanıyor. Ancak şunu özellikle belirtelim; bu rakamlar normalleşmenin de öncesine ait. Normalleşmenin etkisini önümüzdeki günlerde açıklanan rakamlarda hissedeceğiz. Geçtiğimiz haziran ayındaki normalleşme sürecinde de kurallara uyulmadı ve Denizli ilk beş ile girmişti. Hükümet açıklamasında ‘gerekirse geri adım atacağız’ dedi. Gerekirse kapanacağız açıklaması yapılmıştı. 2 hafta da bir değerlendirilme yapılıyor. Bu sebeple geri adım atılması hayati görülüyor. Çünkü katlanarak sayılar artabilir. Çok hızlı bir şekilde yayılım hızı artabilir. Tam kapanma bile gerekebilir. Buna hazırlıklı olunmalı” ifadelerini kullandı.

“PAÜ’DEKİ GÜNLÜK VAKA SAYISI 25-30'LARA ÇIKTI"

Denizli’deki günlük vaka sayılarının arttığını belirten Prof. Dr. Erbay; “Gün gün vaka artıyor. PAÜ’deki günlük vaka sayısı 25-30’lara çıktı. Normalleşmeye geçildiğinde vaka sayılarının artacağını zaten hepimiz biliyoruz. Aşılama çalışmaları sürüyor. Türkiye’de şuana kadar 10 milyonu aşan bir rakam mevcut. Bu rakamlardan 2 milyon 600 bini ikinci doz aşı. Yani toplumun Türkiye’de yüzde 10’unu birinci doz, toplumun yüzde 2’si ikinci doz aşı oldu. Salgın Bilimi’nin hesaplamalarına göre toplumun yüzde 65’i iki doz halinde aşılanmalı. Yüzde 65’i aşılanan bir toplum hastalıktan korunabilir. Şuan Türkiye’deki bu oran yüzde 2. Şimdilik aşı da korunabildiğimizi söyleyemeyiz. Denizli’deki aşılama sayısı 160 bine ulaştı. Bu verilerden 41 bin civarı ikinci doz aşısını oldu” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2021, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER