Denizli Tabip Odası Başkanı Hakan Erbay uyardı!

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programına konuk olan Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay; “Her mutant bir öncekinden daha hızlı yayılma gücüne sahip oluyor. Şu anda Omicron hakim olmaya başladı. Omicron’un pozitifliğinin yüzde 50’nin üzerinde olduğunu öğrendik. Bu 60-70’ler de olabilir” dedi.

Denizli Tabip Odası Başkanı Hakan Erbay uyardı!

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay, DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programının canlı yayın konuğu oldu. Programda korona virüse ilişkin açıklama yapan Prof. Dr. Erbay; “Kovid-19, 2 yıldır yoğun bir şekilde gündemi teşkil ediyor. Dünyada ve Türkiye’de dalgalı seyretti. Biraz önlemler alınıyor, hastalıkta da biraz azalma oluyor. Önlemler gevşeyince yeniden artıyor. Bu, Sağlık Bakanlığı’nın sitesinde de görülüyor. Kendini yenilemek, virüslerin doğasında olan bir durumdur. Delta varyantından sonra Omicron ağırlıklı olarak daha fazla yayılıyor. Çünkü virüs, daha fazla yayılabilirse hakim olacak. Her mutant bir öncekinden daha hızlı yayılma gücüne sahip oluyor.  Şu anda Omicron hakim olmaya başladı. Omicron’un pozitifliğinin yüzde 50’nin üzerinde olduğunu öğrendik. Bu 60-70’ler de olabilir. Omicron hakimiyetli salgın olduğunu otoriteler de söylüyorlar. Daha hızlı yayılabilen ve hastalık yapma gücü olan yeni bir virüs ile karşı karşıyayız” diye konuştu.

“BÖYLESİNE BİR SALGINDA ÖNLEM ALMA, DAHA DOĞRU"

Omicron varyantının Avrupa’da da yayılması nedeniyle Avrupa’nın ciddi önlemler alındığını ifade eden Prof. Dr. Erbay, şunları kaydetti: “Hollanda’da okullar online eğitime geçti. Türkiye’de bazı özel okullar ve üniversiteler de evden eğitime geçti. Aşı olmak istemeyen kişilere aşı yaptırmaları zorlanmıyor ama sosyal ortamlarda bulunmaları yasaklanıyor. Evden çıkmaya kadar önlemler getirildi. Aşı gerçekten önemli ve iyi koruyor. Avrupa’da ciddiye alınıp önlemler arttırılırken, bizde tam tersi yönetsel bir duruş oldu. Camilerde safların sıklaştırılması kararıyla Avusturya’daki sokağa çıkma yasağı aynı güne denk geldi. Böylesine bir salgında önlem alma, daha doğru.”

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2022, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER