Denizli Tabip Odası Başkanı merak edilenleri yanıtladı

Denizli’deki korona virüs vaka sayılarına ilişkin açıklamalarda bulunan Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay; “Denizli’de eylül ekim aylarında yaklaşık 5 bin test yapılıyor ve yüzde 45’lerde bir pozitiflik söz konusuydu. Şuan da PAÜ Hastanesi’nde günde 1 veya 2 pozitif vaka tespit ediliyor. Bu sayının 10 katıda test söz konusu. Yüzde 45’lerden şuan itibariyle yüzde 5’lere düştük” dedi.

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay, Denizli’deki korona virüs vaka sayılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Hakan Erbay; “Denizli’de eylül ekim aylarında çok yoğun bir salgın vardı. Yaklaşık 5 bin test yapılıyordu. Yüzde 45’lerde bir pozitiflik söz konusuydu. Yoğun bakımlar çok doluydu. Alınan tedbirlerle çok iyi bir duruma geldik. PAÜ Hastanesi’nde günde 1 veya 2 pozitif vaka tespit ediliyor. Bu sayının 10 katıda test söz konusu. Yüzde 45’lerden şuan itibariyle yüzde 5’lere düştük. Bu çok sevindirici bir durum. Ancak gerçek şu ki salgın devam ediyor. Çünkü toplumun hepsinin iki doz aşı olması şuan mümkün gözükmüyor. Dikkatli olmaya devam etmeliyiz” şeklinde konuştu.

“DENİZLİ'DE MUTASYONLU 4 VAKA TESPİT EDİLDİ"

Güney Afrika’daki virüsün aşıyı etkisiz kıldığı ve ölüm oranının daha yüksek olduğunun açıklandığını belirten Prof. Dr. Erbay; “Dünyada korona virüsle uğraşırken şimdi de mutasyonlar ortaya çıktı. Mutasyonlu virüs İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika’da karşımıza çıktı. İngiltere’de ortaya çıkan virüsün daha hızlı yayıldığı tespit edildi. Güney Afrika’daki virüsün aşıyı etkisiz kıldığı ve ölüm oranının daha yüksek olduğu açıklandı. Güney Afrika virüsü de ülkemizde saptandı. Denizli’de Sağlık Bakanlığı’ndan gönderilen tanı kitleriyle İngiltere’den gelen mutasyonlu virüsle ilgili 4 vaka tespit edildi. Bu konuda İngiltere’den uçuş kapatılması durumundan ziyade başka ülkelerden de tehlike ortaya çıkabilir” ifadelerini kullandı.

“DENİZLİ'Yİ DÜŞÜK RİSKLİ GRUP İÇERİSİNE ALABİLİRİZ"

Mart ayından itibaren illerin 4 gruba ayrılarak kademeli normalleşme sürecine geçileceğini ifade eden Prof. Dr. Hakan Erbay; “Korona virüs tablosu artık haftalık yayınlanıyor. 100 binde Denizli’de 32,52 olarak açıklandı. Bu bir süredir başka ülkelerde uygulanıyordu. Tabloda Karadeniz Bölgesi için tehlike çanları çalıyor. Denizli bu konuda tabloyu göz önüne alırsak düşük riskli grup içerisine alabiliriz. Mart ayından itibaren de zaten iller 4 gruba ayrılarak kademeli normalleşme başlıyor. Düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riski olarak sınıflandırılacak. Denizli’yi düşük riskli gruba dâhil edebiliriz. Denizli eylül ve ekim ayları haricinde zaten düşük seyirdeydi. Kademeli normalleşme sürecinde iller kendi vaka, aşılama ve ölüm sayısına göre karar alabilecek. Burada ilin toplumu çok önemli. Aşılama çalışmaları devam ediyor ancak esnaflar, restoran ve kafe çalışanları, öğretmenler biran önce aşılanmalı. Toplumun büyük bir kısmını kapsıyor. Sosyal hareketliliği kapsıyorlar. Kademeli geçişlerde çok dikkat dilmeli. Basamaklar arası geçiş hafif olmalı. Yoksa derhal eskiye dönüş olur. Elbette ekonomi çarkı dönmeli ancak bu konuda yetkililere görev düşüyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2021, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER