Denizli Tabip Odası’ndan korkutan açıklama!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Denizli için vaka sayısında yüzde 35 artış olduğunu söylemesinin ardından açıklama yapan Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay; “Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde günlük bin 500 test yapılıyor. Yapılan bin 500 testten günlük ortalama 350 ila 400 pozitif vaka tespit ediliyor” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında Denizli için vaka sayılarında yüzde 35 artış olduğunu söyledi. Bakan Koca’nın açıklamalarını Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay da doğruladı. Denizli’deki korona virüs hasta sayısına ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Erbay; “Bakan Koca’nın açıklamaları doğru. Bizdeki veriler bu rakamları doğruluyor. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’nde günlük ortalama bin 500-bin 700 test yapılıyor ve 350 ila 400 pozitif hasta tespit ediliyor. 1 Haziran’dan sonra yüzde 10’lar civarındaydık. Denizli iyi durumdaydı. Türkiye bazında en iyi iller arasındaydık. 1 ay öncesinde yüzde 20’lere çıktı. Şimdilerde yüzde 35’lerdeyiz.  Bulaşıcılığı çok yüksek bir mikro organizma. Hastalık yapıcı etkisi güçlü. Bu iki özellik toplumu tehdit ediyor. Gerçekler var. Hareketin yeterli kısıtlanmaması, AVM ve çarşı pazarda yoğunluğun devam ediyor olması rakamları etkiledi. 10 kişiden birinin hasta olduğu durumda bulaşıcılık farklıdır, 10 kişiden dört kişi hasta olduğu durumda salgının yayılım hızı farklıdır. Tehlikeli bir hastalık. Maske, mesafe ve hijyen gerçekten hayati öneme sahip” şeklinde konuştu.

"ENDİŞE DUYUYORUZ"

Okulların açılması salgındaki rakamları etkileyeceğini belirten Prof. Dr. Erbay; “Okulların açılması salgındaki rakamları etkileyecek. Ortada yanan bir soba var ve biz elimizle onu tutmamak için önlemler şart. İnsanların bir araya toplanmasının hastalığı yaydığını öngördüğümüz için bir dalgalanma bekliyoruz. Hasta sayısında bir miktar artışın olmasından endişe duyuyoruz. Eğitimin aksamaması lazım elbet ancak hastalık ciddi kayıplara neden oluyor” ifadelerini kullandı.

"KORONA VİRÜS MESLEK HASTALIĞI OLARAK KABUL EDİLMELİ"

Korona virüsün şuan için meslek hastalığı olarak kabul edilmediğini söyleyen Prof. Dr. Erbay; “Hastanede bulunan çaycısından temizlikçisine, hemşiresinden doktoruna kadar birçok çalışan bu salgından etkilendi. Doğan çocuğunu göremeyenler oldu. Çok zor günler geçiriyoruz. Aydın Tabip Odası Başkanı’mızı kaybettik. Meslek hastası olarak veya iş kazası olarak korona virüs kabul edilmeli. İstifa eden çalışanlar var. Erken emekli olan kişiler var. Bunları anlamamız gerek. Sağlık ordusundan iyi yetişmiş insanları kaybediyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2020, 11:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Ünal (Liksa kimya)
Ahmet Ünal (Liksa kimya) - 1 yıl Önce

Hijyenin bir yönü:Sağlıklı olsun olmasın her kişi akşam eve gelince ilk iş ama hergünolmak üzere oksijenli tampon ile burun dibine kadar temizli yapmalıdırlar

SIRADAKİ HABER