Denizli Valisi şüpheli vaka sayısını açıkladı!

Çin’de ortaya çıkan, Dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘Pandemi’ ilan edilen korona virüse illişkin yapılan toplantıda konuşan Denizli Valisi Hasan Karahan, umreden dönen 192 kişinin 14 günlük takip süreçleri devam ettiğini ve 2 de şüpheli vakanın olduğunu söyledi.

Denizli Valisi şüpheli vaka sayısını açıkladı!

Çin’de başlayarak tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘Pandemi’ olarak nitelendirilen korona virüs (Covid-19) salgınına karşı bugüne kadar Denizli’de uygulanan tedbirler ve ilave alınacak önlemler, Vali Hasan Karahan başkanlığında ‘Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısı’nda değerlendirildi.  Valilik Makam Toplantı Salonunda iki aşamalı gerçekleştirilen toplantının ilkine; Vali Hasan Karahan’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Vali Yardımcısı Mehmet Okur, İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız, İl Jandarma Komutanı Albay Metin Düz, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Berna Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, İl Müftüsü Mehmet Aşık, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Süleyman Erdoğan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Büyüksoy, Tarım ve Orman İl Müdür V. Yılmaz Erkaya, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Çiftçi katıldı. Toplantının ikinci kısmında ise kentteki tüm kamu hastanelerinin başhekimleri ve özel hastanelerin yetkilileri katıldı. Toplantıda İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk tarafından Covid-19 olası vaka tanımına uyarak sağlık kuruluşlarına başvuran hastalara yaklaşım, kesin tanı almış vakalara yaklaşım, kesin tanı almış vakaların temaslılarına yaklaşım, sağlık hizmetlerinin sunumu ve olası vaka yönetimi hususlarında bilgilendirme sunumu yapıldı. Ayrıca toplantıda kurumlar arası işbirliği içinde yürütülecek çalışmalar görüşüldü.

“UMREDEN DÖNEN 192 KİŞİ GÖZETİM ALTINDA, 2 ŞÜPHELİ VAKA VAR”

Yeni korona virüs hastalığı, tedbirleri, halkı bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda iletişim çalışmalarının Vali Karahan’ın himayesinde, İl Sağlık Müdürlüğü’nün sorumluluğunda yürütülmesi kararı alındı. Halkın bu konuda bilgilendirmek için Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan broşür, poster ve tüm görsellerin resmi kurumlarda, umuma açık alanlarda, belediye otobüslerinde ve billboardlarda paylaşılması kararı alındı. Valimiz Hasan Karahan yaptığı açıklamada; daha önce Umre ziyaretinden dönmüş olan 192 vatandaşın tamamının sağlık ekipleri tarafından havaalanında kontrolden geçirilerek, bilgilendirmelerinin yapıldığını belirtti. 14 gün süre ile evlerinde kalmaları ve hiçbir şekilde ziyaretçi kabul etmemeleri hususunda uyarıldığının altını çizen Vali Karahan; sağlık ekiplerimizce de Umreden dönen vatandaşların 14 günlük takip süreçlerinin devam ettiğini belirtti. Kentte şuana kadar 2 şüpheli vaka olduğunun bulunduğunu belirten Vali Karahan, bunların hastanede tetkik ve tedavilerinin sürdürüldüğünü söyledi. Vatandaşlardan zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalarını dile getiren Vali Karahan, toplu mekânlardan uzak durmalarını ve kişisel hijyenlerini dikkat etmelerini söyledi.

“ASILSIZ HABERLERE İTİBAR ETMEYİN”

Vatandaşların hastalıktan etkilenmemesi ve yayılımının önlenmesi için tüm kurumlar arası işbirliği içinde azami dikkat gösterileceğini bildiren Vali Karahan, vatandaşların özellikle Sağlık Bakanlığın ve resmi kurumların uyarı ve tavsiyelerine uymalarını, sosyal medya üzerinden yapılan asılsız haberlere itibar etmemelerini belirtti. İl hıfzıssıhha Toplantısı’nın ardından Denizli’deki tüm kamu hastanelerinin başhekimleri ve özel hastanelerin yetkililerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda ise kentteki olası vaka yönetimi ve tüm sağlık kurumları ile birlikte alınacak tedbirler görüşülerek karara bağlandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221