Denizli'de korona endişesi semt pazarlarını etkiledi

Korona virüs sebebiyle vatandaşlar evlerine kapanınca semt pazarlarında satışlar yüzde 50 azaldı. İşlerin yarı yarıya düştüğünü kaydeden esnaf, normal günlerdeki kalabalığı özlediğini söyledi. Pazara gelen vatandaşlar ise virüse karşı maske ve eldivenlerle önlem almaya çalıştı.

Denizli'de korona endişesi semt pazarlarını etkiledi

Yurt genelinde alınan korona virüs tedbirleri kapsamında Denizli’de de büyük bir titizlikle uygulanıyor. Sağlık Bakanlığı’nın kalabalık mekanlarda uzak duran çağrılarının ardından binlerce vatandaş evlerine kapanırken, bir çoğu pazar alışverişlerine dahi çıkmadı.

Pazarlara alışveriş yapmaya gelen vatandaşlar ise maske ve eldiven takarak virüsten korunmak için önlem aldı. Korona virüsün pazara etkisinin büyük olduğunu ve işlerin yarı yarıya düşmesine neden olduğunu dile getiren Esnaf İbrahim Çoban, “İnsanlarımız tedirgin. İster istemez bütün ülke olarak tedirginiz. Pazara etkisi var mı? Çok etkisi var. İnsanlarımız dışarı çımaya korkuyor, tedirgin oluyor. Bizler bile pazara gelirken insanlarla mesafe koyuyoruz aramıza. Eskisi gibi artık müşterilerle fazla yaklaşmıyoruz, samimi iletişim kurmuyoruz. Pazarda boşluk var ama şöyle de bir güzelliği var. Önceden insanlarımız pazarlara gezmek için de geliyordu. Şimdi artık gezmek için değil. Biraz daha bilinçli olarak vatandaşız alışverişini yapıyor ve direk evine gidiyor” diye konuştu.

“MİLLET PAZARLARA ÇIKMAYA KORKUYOR”

İnsanların pazar alışverişini bırakın sokağa dahi çıkmaya korktuğunu ifade eden esnaf Mesut Peker şunları söyledi: “Korona virüsü bizim pazarı da vurdu. Millet pazarlara çıkmaya korkuyor. Portakal satışı birden aşağıya inmeye başladı. Herkes marketleri tercih ediyor. Daha önce 5 kasa satıyorsak şimdi 2 kasa satıyoruz. Millet kalabalık yerlere gelmeye korkuyor.” Alışveriş için semt pazarına gelen İsmail Kırgın, tereddüt ederek alışverişe çıktığını vurguladı. Kırgın; “Ben her pazara geliyorum hemen hemen. Burası sakin olduğu için geldim. Çok kalabalık olmadığını görüyorum. Millet dışarı çıkmaya korkuyor, haklılar da. Önce can” diye konuştu. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER