Denizli'de veriler alarm veriyor!

Denizli’deki korona virüs vaka sayılarına ilişkin açıklamalarda bulunan Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay, “Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi ve devlet hastanelerinde toplam günlük 5 bin test yapılıyor. Yüzde 35 hatta 40’a varan pozitiflik söz konusu. Son iki haftalık dilimde vaka sayısında çok büyük bir artış yok. Şuan veriler, bir plato halinde” dedi.

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay, Denizli’deki korona virüs vaka sayılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Erbay; “Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi ve devlet hastanelerinde toplam günlük 5 bin test yapılıyor. Bu testlerin 2 bin 500’ü üniversitede diğer yarısı devlet hastanelerinde. Bu test sayısı güzel bir gelişme elbet. Test sayısı oldukça arttı. Aylar öncesi bu test sayısı PAÜ’de bin civarındaydı. PAÜ Hastanesi’nde şuanda yapılan 2 bin 500 testten yaklaşık bin ila bin 200 pozitif vaka tespit ediliyor. Devlet hastanelerinde de durumun günlük aynı olduğunu düşünüyorum. Yüzde 35 hatta 40’a varan pozitiflik söz konusu. Ancak gün gün bu değişebiliyor.  Yüzde 35-40’lar yüksek rakamlar. Toplumun genelini yansıtması bakımından da 5 bin test sayısı yeterli bir rakam. Ancak son iki haftalık dilimde vaka sayısında çok büyük bir artış yok. Şuan bir plato halinde veriler. Pozitiflik sayısı artmıyor. Ancak pozitiflik sayısı yüksek. Şuan PAÜ Yoğun Bakımımız dolu, göğüs ve enfeksiyon hastalıkları dolu. Yeni birimler açılıyor” ifadelerini kullandı.

“VERİLER ARTIK ALARM VERİYOR"

Toplumda hala vurdumduymazlık olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Erbay; “Pandemi kapsamında birey, işyerleri, kamu kurumları ve devlet olarak alınması gereken tedbirler var. Vatandaşa düşen belli. Maske, mesafe ve hijyen. Bunu herkes ezberledi. Ancak uygulamada sıkıntı var. Hala toplumda Denizli’de kolunda maske takılı insanlar var. Bilmiyor ki yapılan hata hayati. Bulaştırıcılık gücü yüksek bir hata. Toplumda vurdumduymazlık var. Bu gerçekler var. Ancak birde her şeyi vatandaş, toplum, biz yapamayız. Okullar açık, işyerleri, AVM’ler açık. Halkın kendini eve kısıtlaması zor. İşe gitmek durumunda, servise binmek zorunda. Bu konuda devletin ve kurumların üzerine düşen görevler var. Veriler artık alarm veriyor” dedi.

“ÖNLEM ALMASI SON DERECE ETKİLİ OLACAK"

Salgının hastanede önlenemeyeceğini belirten Prof. Dr. Erbay; “Oraya hasta olanlar yatar ve tedavi olur. Ancak asıl mesele hasta olmamakla ilgili. Toplumun hasta olmasını engellemek gerekiyor. Hayat Eve Sığar doğru ve güzel bir slogan. Devletin bu konuda 2 veya 4 hafta okulların ve işyerlerinin tatili gibi ve sokağa çıkma kısıtlaması gibi önlem alması son derece etkili olacaktır. Bu şekilde hastalığı kontrol altına alabiliriz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2020, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER