Denizlililer kendilerinden çok ülke için endişeleniyor

Korona virüs sürecinde vatandaşların düşünce ve davranışlarındaki değişimleri öğrenmek amacıyla EFG tarafından yapılan ankette; kendisi ve ailesi için endişeli olanların oranı yüzde 90,5 iken, ülke için endişeli olanların oranı yüzde 94,1 oldu.

Denizlililer kendilerinden çok ülke için endişeleniyor

Denizli’de hizmet veren EFG tarafından korona virüs sürecinde vatandaşların düşünce ve davranışlarındaki değişimleri öğrenmek amacıyla anket yapıldı. 17-29 Nisan 2020 tarihleri arasında ve 811 kişi üzerinde yapılan ankete göre; Denizlililer, kendilerinden çok ülkeleri için endişelendiğini söyledi.

SERKAN ÇAKAL: Bu araştırma fikri nasıl oluştu? Araştırma ile neyi amaçladınız?

İLKER ÖZMEN: Çin’de ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen korona virüs dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisi devam ediyor. Biz de düzenli olarak yaptığımız ‘Söz Denizli’de’ gündem araştırmalarında korona virüs salgını sürecini ele almaya devam ediyoruz. Araştırma ile Denizli halkının korona virüs salgını sürecindeki düşüncelerini ve davranışlarındaki değişimleri öğrenmeyi amaçladık.

SERKAN ÇAKAL: Araştırma ne zaman yapıldı, nerelerde yapıldı, kaç kişiyle görüştünüz?

İLKER ÖZMEN: Normal dönemlerde tüm araştırmalarımızı, en sağlıklı anket yöntemi olarak gördüğümüz ‘yüz yüze görüşme yöntemi’ ile yapmayı tercih ediyorduk, ancak salgın şartları gereği yakın temas gerektiren yüz yüze görüşme anketlerimizi durdurduk. Araştırma kapsamında görüşülen tüm deneklerle online mecralar aracılığı ile temas kuruldu ve görüşüldü. Çalışma 17-29 Nisan 2020 tarihleri arasında yapıldı ve Denizli’de yaşayan toplam 811 kişi anketimize katıldı. Deneklerle online mecralar aracılığı ile temas kurulması nedeniyle, sosyo-ekonomik olarak Denizli ortalamasının üzerinde bir kitle ile görüşüldü. Araştırma bulguları değerlendirilirken bu durum göz önünde bulundurulmalı.

SERKAN ÇAKAL: Araştırma verilerinden konuşalım. Denizli’nin salgın ile ilgili düşünceleri neler?

İLKER ÖZMEN: Katılımcılara öncelikli olarak kendileri, aileleri ve ülkeleri için ne derece endişeli olduklarını sorduk. Katılımcıların kendisi ve ailesi için endişeli olanların oranı yüzde 90,5 iken, ülkemiz için endişeli olanların oranı yüzde 94,1. Yani karşımızda ülkemiz için kendileri için olduğundan daha endişeli bir kitle var, bu önemli bir nokta.

SERKAN ÇAKAL: Hangi konularda endişeliler?

İLKER ÖZMEN: Endişeyi detaylandırmaya yönelik iki soru yönelttik. Buna göre; katılımcıların yüzde 62,6’sı salgın nedeniyle işini kaybetme endişesi yaşıyor. Salgın nedeniyle gelir kaybına uğrama endişesi yaşayanların oranı ise yüzde 82,5.

SERKAN ÇAKAL: Peki devlet tarafından salgına karşı alınan önlemleri nasıl değerlendiriyorlar?

İLKER ÖZMEN: Araştırma katılımcıları alınan önlemler ve tedbirler konusunda tatmin olmuş değil. Devlet tarafından salgına karşı alınan önlemleri yeterli bulanların oranı yüzde 28. Salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için devlet tarafından alınan tedbirleri yeterli bulanların oranı ise yüzde 21,9.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221