“Diş hekimlerine yönelik koruyucu tedbirler hayata geçirilmeli”

Denizli Diş Hekimleri Odası Başkanı Musa Akyol, yaptığı açıklamada “Diş hekimlerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirleri bir an önce hayata geçirmelidir” dedi.

“Diş hekimlerine yönelik koruyucu tedbirler hayata geçirilmeli”

Denizli Diş Hekimleri Odası Başkanı Musa Akyol Başkanı Musa Akyol, Çin’de ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan korona virüsün ekonomiye etkisi hakkında yazılı basın açıklamasında bulundu. Başkan Akyol, “Global 2019-nCoV pandemisi karşısında ulusça alınan önlemleri, Denizli Diş Hekimleri Odası olarak çapraz enfeksiyon açısından en riskli grup olan diş hekimlerini ve halkın sağlığını koruma adına desteklediğimizi bildiririz. Ancak diş hekimliğinin, pandemik önlemlerin şekillendiği ve karar alındığı Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve diğer mekanizmaları içinde temsil edilmemesinin eksiklik olduğunu düşünüyoruz. Doğrudan risk altında olan ağız-diş sağlığı çalışanları için karar almada gecikilmesi, bu yapılanmalardaki eksikliğin bir an önce giderilmesini, Denizli Diş Hekimleri Odası ve diğer meslek örgütlerine de danışılmasının gerekliliğini ortaya koyuyor. Sağlık Bakanlığı özelde ve kamuda çalışan diş hekimlerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirleri bir an önce hayata geçirmelidir. Bu anlamada Birliğimizin önerilerinin dikkate alınmasını bekliyoruz.” dedi. Sağlık Bakanlığı’nın ‘Elektif İşlemlerin Ertelenmesi Ve Diğer Alınacak Tedbirler’ konulu bir açıklama yaptığına değinen Başkan Akyol, “Bu açıklamaya göre acil tedaviler dışındaki tedavilerin ertelenmesi gerektiğini belirtti. Biz Birlik olarak bu kararın çok daha önce alınmasını isterdik ki bu konuda Bakanlık nezdinde girişimlerimizi zaten başlatmıştık. Karar alma mekanizmasında maalesef diş hekimlerinin bulunmaması bu süreci uzattı” diye konuştu.

“DİŞ TEDAVİLERİ KONUSUNDA GEREKLİ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”

Şiddetli diş ağrısı, gözde, boyunda, diş etlerinde şişlik, ağızda durmayan kanama, enfeksiyon riski ve travma gibi hastalıklara dikkat çeken Başkan Akyol, “Acil hasta nedir, bunun tanımını da yapmak önemli. Dediğimiz gibi biz de ilgili karar mercilerinde yer alsaydık, acil nedir tanımlanmasını yapardık. Diş hekimleri enfekte hastalara nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda temel eğitimlerini alıyorlar. Bu anlamda donanımlıyız. Tüm Odalarımız ile birlikte biz salgının başlangıcından itibaren gerekli bilgilendirmeleri gerek meslektaşlarımız ve gerekse halkımız için yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Bu konuda eğitim ve planlamalarımızı hazırladık. Örneğin Anamnez formlarına seyahat bilgisi, ateş geçmişi bilgisi hatta ön muayenede ateş ölçümlerine geçildi. Denizli Diş Hekimleri Odası'nın hep savunduğu ağız diş sağlığı hizmetlerinin toplu olarak değil muayenehane ve poliklinik tarzı yerlerden verilmesinin daha doğru olduğu ortaya çıkmış olup, acil diş tedavi ihtiyaçlarının karşılanmasında yıllardır çapraz enfeksiyon kontamine yöntemlerini daha sağlıklı ve kolaylıkla yürütebilecek, enfeksiyon yayılma zincirinin kırılmasını da sağlayacak, tecrübe sahibi olan muayenehane ve özel sağlık kuruluşlarının genel sağlık sistemimize entegre edilmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Özel muayenehanelerimizde randevu sürelerimiz uzun, havalandırmalar yeterli ve bekleyen hastaların karşılaşmaması için gerekli önlemlerin alınması söz konusu dolayısıyla biz Sağlık Bakanlığı’na diş tedavileri konusunda gerekli desteği tüm Türkiye genelinde vermeye hazırız. Denizli de özel diş klinikleri de dahil bütün ağız diş sağlığı hizmeti veren kurumlar yukarıda yazılı acil durumlar dışında hasta bakmama kararındalar” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221