“Korona aldığımız tedbirlerden güçlü değildir”

Çin’de başlayan, Türkiye ve pek çok ülkede görülen korona virüs salgını hakkında TBMM Genel Kurulu’nda konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan; “Hükümetimiz adım adım her vatandaşımızın durumuyla ilgili de çalışmalar yürütmektedir. Korona bizim aldığımız tedbirlerden asla güçlü değildir” dedi.

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, TBMM Genel Kurulu’nda, Çin’in Wuhan kentinde başlayan, dünyayı etkileyen korona virüs salgını hakkında konuştu. Özkan; “Ülkemiz, hamdolsun, hem ekonomik hem siyasi istikrarımız sayesinde sahip olduğumuz sağlık altyapısı, hastanelerimiz ve cihazlarımız, elektronik donanımlarımızla beraber bu mücadelede en etkin ve en başarılı noktada olduğumuzu ifade etmek gerekiyor. Bugüne kadar korona virüsün çıktığı 22 Ocak’tan itibaren özellikle tehlikeli bölgelere uçuşları kapatmak ve karantina hastanelerini hayata geçirmek ve her virüsün ortaya çıktığı her ülkeyle irtibatlarımızı ve uçuşlarımızı kapatmak suretiyle ülkemizi güvence altına almaya çalıştık. Bugün, dünya ülkeleri çerçevesinde nüfusu ve iletişim, ulaşım imkânları, lojistik imkânları Türkiye gibi dünyanın merkezinde olan ülkelerle kıyasladığımızda en az enfekte olan ülkeler arasında olduğumuzun altını çizmek gerekir. Bu bağlamda, hükümetimiz, meclisimiz, gündemine hakimdir. İlk andan itibaren, başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sağlık Bakanımız olmak üzere, her Bakanımız kendi konusuyla, kendi görev alanıyla ilgili adım adım, aşama aşama yerinde ve zamanda tedbirleri almak ve kararları hayata geçirmek suretiyle bu mücadeleyi sürdürüyoruz” dedi.

“ZAMANI VE YERİ NEYSE ONU TAKİP ETMEK LAZIM”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın virüse ilişkin açıklamaları gece yarısı yaptığı yönündeki eleştirilere yanıt veren Özkan; “Bakanlarımızın gece 12’den sonra açıklama yaptıkları yönündeki iddiaların da maalesef ülkemize insafsızlık olacağını düşünüyoruz. Eğer bir açıklama yapmak gerekiyorsa zamanı ve yeri neyse onu takip etmek lazım. Bunun arkasında başkaca bir araç veya amaç gözetmenin, gütmenin doğru bir yaklaşım olduğu kanaatinde değiliz. Sağlık Bakanımız ve diğer bakanlarımız, her konuyla ilgili, vatandaşlarımızı bilgilendirmektedir” diye konuştu.

'14 GÜN' KURALINA UYMAYAN VEKİLE TEPKİ

Özkan, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş'ın, 8 Mart'ta gerçekleştirdiği Almanya ziyaretinin ardından korona virüs tedbirleri kapsamındaki '14 gün' kuralına uymadan TBMM Genel Kurulu'na katılmasına tepki gösterdi. Özkan; “Her vatandaşımızın karantina süresine uyması, hem yasanın ve özellikle de mecliste görev yapan milletvekillerimizin üzerine düşen vazifedir. Bu anlamda, yeni göreve başlayan Sayın Grup Başkan Vekili Meral Danış Bektaş’a başarılar diliyorum ancak sosyal medyadan yaptığımız takipler çerçevesinde 8 Mart’ta zannediyorum Almanya’dan döndüler ve normal şartlarda karantina süresi devam etmektedir. Bu noktada hassasiyet beklediğimizi de ifade ediyoruz, kendilerinin de aynı hassasiyete riayet edecekleri konusunda şüphemiz yoktur” şeklinde ifade etti.

Hükümetin her vatandaşın durumuyla ilgili çalışmalar yürüttüğünün altını çizen Özkan, şunları aktardı: “Bu anlamda hiç endişe edilmemesi gerektiğinin bir kez daha altını çiziyoruz. Korona bizim aldığımız tedbirlerden asla güçlü değildir. Bu bağlamda vatandaşlarımızın mesafelerine dikkat ederek, ellerini yıkamalarına, temizliğimize, tokalaşmamaya, sosyal mesafelere dikkat etmek suretiyle karantinaya ve evde kalma sürelerine de dikkat etmek suretiyle bunu en az hasarla, hatta hasarsız atlatacağımıza yürekten inanıyorum. Bugün, nasıl Mehmetçikimiz Suriye’de ve yurt dışında 11 ülkede kutlu mücadelesini sürdürüyorsa, aynı mücadeleyi bugün, ulusumuzun güvenliği, vatandaşlarımızın sağlığı ve huzuru için görevi başında, çalışan sağlık çalışanlarımız var. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Sağlık Bakanımıza ve diğer bakanlarımıza, bu kutlu mücadeleyi görevleri başında yürüten sağlık çalışanlarımıza, Mecliste grubu bulunan bütün siyasi partilere ve 82 milyon aziz vatandaşımıza gösterdikleri gayret, mücadele ve hassasiyet için ayrı ayrı teşekkür ediyor, Meclisimize hayırlı ve başarılı bir çalışma diliyorum.”

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 17:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221