Korona, domuz gribinden daha ölümcül değil

Odak Hastanesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Kenan Arıcan, korona virüse yakalanan 60 yaş altı hastalarda ölüm riskinin yüzde 1 civarında olduğunu belirterek, koronanın domuz gribinden daha ölümcül olmadığını söyledi.

Korona, domuz gribinden daha ölümcül değil

Türkiye’de korona virüse yakalanan insan sayısı her geçen gün artarken, Odak Hastanesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Kenan Arıcan, virüs hakkında doğru bilinen yanlışlara dikkat çekti. Koronanın kamuoyunda çok ölümcül ve tedavisi olmayan bir virüs olarak algılandığını belirten Dr. Arıcan, aslında H1N1’den (Domuz Gribi) daha ölümcül olmadığını belirterek, 60 yaş altında ölüm riskinin yüzde 1 civarında olduğunu ifade etti. Dr. Arıcan, virüsün hızla bulaşması ve 60 yaş üzerinde ölüm riskinin daha fazla olması nedeniyle, Sağlık Bakanlığı’nın talimatlarına uyulması ve kalabalık yerlerden uzak durulması gerektiğini dile getirdi.

KORONA VİRÜS ÖLÜMCÜL BİR VİRÜS MÜ?

Korona virüsün ölümcül bir virüs olduğu algısı hakkında konuşan Dr. Arıcan, “Korona virüse yakalanan 60 yaş altı bir hastada ölüm riski yaklaşık yüzde 1. 60 yaş üzeri hastalarda ise bu risk artıyor. Ama trafikte ölme riskiniz koronadan ölme riskinizden daha fazla. Gripten farklı olarak hem öksürük, hem alt hem de üst solunum yollarını beraber tutuyor ve çok hızlı yayılıyor. Bir aya kadar sürebiliyor.  Hızlı yayıldığı için de çok fazla insanı etkisi altına alıyor. Bir fabrikada bugün 5 kişi enfekte olsa 3-4 gün sonra 100 kişi işe gelmeyebilir. Bu nedenle farkındalık ve bilgilendirme önemli” dedi.

YAŞLILAR AÇISINDAN RİSKİ NEDİR?

Korona virüsün yaşlılarda meydana gelen riski değerlendiren Dr. Arıcan, “Türkiye’de yaşlılarda en çok ölüm nedeni akciğer enfeksiyonu. Buna da pek çok virüs ve bakteri sebep olabiliyor. Bu 50 yıl önce de böyleydi, şimdi de böyle.  Enfeksiyona sebep olan ne kadar virüs ve bakteri varsa; bu mikroplardan birisi akciğer enfeksiyonu ile hastanın hayatını kaybetmesine sebep olabiliyor. Korona virüsü de bu virüslerden biri. Korona virüs bunu yapıyor da diğer virüsler bunu yapmıyor mu, yapıyor. 80 yaşındaki hasta için zaten yüksek risk var” diye konuştu. Virüsten korunma yolu olarak görülen maske kullanımını hakkında açıklama yapan Dr. Arıcan, “Maske daha çok başkalarına bulaşmasın diye hastanın takması gereken bir şey. Hastaysanız takın, başkalarına bulaşmasın” şeklinde ifade etti.

KORONA VİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ VAR MI?

Virüsün tedavisi hakkında da açıklama yapan Dr. Arıcan, şunları aktardı: “Bizim kullandığımız klasik antiviral ilaçların bir bölümünün bu virüs üzerinde etkili olduğunu biliyoruz. Bunun hiçbir ilacı yok, çaresiz perişanız gibi algı yaratılıyor, öyle bir şey yok. Virüs yeni olduğu için tanı ve tedavisi araştırılıyor.”

CORONA TESTİ NERELERDE YAPILIYOR?

Korona virüs testi yapılan yerlere ilişkin açıklama yapan Dr. Arıcan, “Korona Testi PCR ve PZR denilen yöntemle yapılıyor. Avrupa’da Amerika’da var. Bizde de var, fakat rutin bir test değil. Şekerinizi ölçtürür gibi kolayca her yerde yaptıramazsınız. Yurt dışından geliyor ve 200-300 Dolar maliyeti olan bir test. Belli merkezlerde, halk sağlığı ve toplum sağlığı laboratuvarlarında şüpheli vakalara, özellikle yurt dışı bağlantılı kişilere yapılıyor. Yurt dışı bağlantısı varsa ve yüksek ateşi varsa korona virüs şüphelisi olarak kabul ediyor. 14 gün gözlem altına alınıyor. Bu laboratuvarlar her şehirde yok. Denizli’de de yok. Özel laboratuvarlara gidip parayla yaptırmak istediğinizde; onlar da numune alıp Ankara’ya veya İstanbul’a gönderip sonuç bekliyorlar” şeklinde konuştu.

KORONA VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Virüsten korunma yollarına ilişkin de açıklama yapan Dr. Arıcan, “Su, sabun ve alkol birçok mikrobu öldürür. Corona’yı  da öldürüyor. Basit bir deterjanlı suyla silip duruladığınız zaman orada hiçbir şey kalmıyor. Ellerimizi yıkayalım. Yalnız Corona için değil, gripten ve diğer virüslerden korunmak için her zaman bunlara dikkat etmemiz lazım. Bir bizim millette var, hastayken “Gel sana da satayım” deyip birbirini öpen.  Şu dönemde gerekmedikçe evden çıkmayalım. Kimseyle öpüşüp tokalaşmayalım. Virüsün yayılma sebebi kapalı alanlarda insanların bir arada bulunması. Kalabalık yerlere gitmemek lazım” dedi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211