Korona, Merkez Bankası’nı harekete geçirdi

Faiz kararının yanında korona virüs salgınının neden olabileceği ekonomik sorunlara karşı bir tedbir paketi de açıklayan Merkez Bankası’nın açıklamalarını değerlendiren Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Açıklanan tedbirler, ihracatçıların Eximbank’a olan reeskont kaynaklı kredilerinin vadelerinde bir rahatlama getirecektir” dedi.

Korona, Merkez Bankası’nı harekete geçirdi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB)Para Piyasası Kurulu, gerçekleştirdiği toplantıda faizi 100 baz puan indirerek yüzde 10,75’ten yüzde 9,75’e indirilmesine karar verdi. Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, faiz kararının yanında korona virüs salgınının neden olabileceği ekonomik sorunlara karşı bir tedbir paketi de açıklayan Merkez Bankası’nın açıklamalarını değerlendirdi. Başkan Keçeci, “Bugün tüm dünyada etkili olan korona virüsün yarattığı ekonomik sorunlara karşı tüm Merkez Bankaları muhtelif tedbirler almaktadırlar. TCMB de aldığı kararla özellikle petrol fiyatları, metal fiyatları gibi önemli girdileri olan malların fiyatlarının önemli derecede düşmekte oluşu nedeniyle enflasyonu da aşağı çekme olasılığından dolayı faizi düşürmüştür” dedi. Türkiye ekonomisinin olumsuz şartlara karşı direncini artırmak için finansal piyasaların, kredi kanalının ve firmaların nakit akışının sağlıklı işleyişinin devamının büyük önem arz ettiğini belirten Başkan Keçeci, bu kapsamda TCMB’nin öncelikle bankalara likidite sağlayarak bankaların para sıkıntısı çekmesini önleyeceğini belirtti.

“AÇIKLANAN TEDBİRLER, RAHATLAMA GETİRECEKTİR”

TCMB tarafından açıklanan tedbir paketinin ihracatçılar açısından da önemli noktalar içerdiğini belirten Başkan Keçeci, “Açıklanan tedbirler, ihracatçıların Eximbank’a olan reeskont kaynaklı kredilerinin vadelerinde bir rahatlama getirecektir. 18 Mart 2020’den 30 Haziran 2020’ye kadar vadesi gelecek reeskont kredisi vadeleri 90 gün uzatıldı. 30 Haziran’a kadar kullanılacak reeskont kredilerinde ise 12 ay ek taahhüt kapama süresi verildi. Mevcut reeskont kredisi azami vadeleri, 20 Mart’tan itibaren geçerli olmak üzere, kısa vadeli kullanımlar için 120 günden 240 güne, daha uzun vadeli kullanımlar için ise 720 güne çıkarıldı. Bunlar ilk planda ihracatçıya borçlarını ödemede uygun süre imkanı verecektir. Ancak gerek ihracatçıların ve gerekse sanayicilerin oluşan kriz nedeniyle beklentisi SGK, vergiler ve borçlarının uygun sürelere uygun şartlarla ötelenmesidir” diyerek sanayicilerin beklentisini dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221