Korona taraması Denizli'de de başladı!

Türkiye‘de Kovid-19 enfeksiyonunun bağışıklık oranının tespit edilmesini amaçlayan ve ülke genelinde yaklaşık 153 bin 577 kişiye ulaşılması planlanan korona virüs taraması Denizli’de de başlatıldı. Bu kapsamda; Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından Türkiye İstatistik Kurumu’nca rastgele belirlenmiş adreslere gidilerek testler gerçekleştirilecek.

Korona taraması Denizli'de de başladı!

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ortaklığında 81 ilde başlatılan, Türkiye’de ülke ve il düzeyinde Kovid-19 enfeksiyonunun bağışıklık oranının tespit edilmesini amaçlayan ‘Kovid19 Hastalığı Bağışıklık Oranı Tespitine Yönelik Toplum Tarama’ çalışması Denizli’de de başladı. Çalışma kapsamında; İl Sağlık Müdürlüğü sağlık ekipleri tarafından TÜİK’in İl merkezi ve İlçelerde rastgele belirlediği adreslere gidilerek, kişilerin rızası alınarak her haneden bir kişiye olmak üzere vatandaşlara önce anket daha sonra kan örneği ve boğaz-burun sürüntüsü olacak şekilde 2 adet test yapılacak.

“VATANDAŞLARIMIZI GÖNÜLLÜ OLMAYA DAVET EDİYORUZ”

Araştırmanın amacının; Türkiye ve Denizli’de geçirilmiş hastalık düzeyini saptamak olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, “Bakanlığımız Türkiye’de ülke ve il düzeyinde hastalık prevalansı (görülme sıklığı), geçirilmiş hastalık düzeyi ve asemptomatik hastalık düzeyini saptamak için 81 İlde bir çalışma başlattı. Denizli’de de il merkezi ve tüm İlçelerde yapılacak olan tarama çalışmasında belirlenen haneler TÜİK tarafından rastgele seçilmiş olup ayrıca her hane için 2 ikame hane belirlenmiştir. İlimizde toplam bin 309 haneye gidecek çalışma ekiplerimiz; 1 hekim ve 1 sağlık çalışanı şeklinde oluşturulmuştur. Ekiplerde bulunan personeller Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen personel kimlik kartlarını yanlarında bulunduracaklardır. Ulaşılan her haneden çalışma için rastgele 1 kişi seçilip testi kabul eden vatandaşların T.C. kimlik numarası ve iletişim bilgileri alındıktan sonra onam alınması ile hazırlanan anket soruları yöneltilecek, alınan cevaplar, Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) mobil uygulamasına kaydedilerek, veriler toplanacaktır. Sonrasında kişiden boğaz-burun sürüntüsü ile kan örneği alınacak olup, sürüntü örneği ile virüs tespiti yapılacak ayrıca alınacak kan örneği ile de test yapılan kişinin hastalığı geçirip geçirmediği ve bağışıklık durumu gibi değerler ayrı ayrı raporlanacaktır. Vatandaşlarımız test sonuçlarını e-Nabız üzerinden öğrenebileceklerdir. Vatandaşlarımızdan isteğimiz sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uymalarının yanında bu süreçte de çalışmaya gönüllü olmaları ve sağlık ekiplerimize destek olmalarıdır” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER