Korona virüs alarmı! Sokağa çıkma yasağı olacak mı? Yeni önlemler yolda...

3 Haziran'da normalleşme dönemine giren Türkiye'de vaka sayılarındaki artış nedeniyle tekrardan il pandemi kurulları önlemler almaya başladı.

Korona virüs alarmı! Sokağa çıkma yasağı olacak mı? Yeni önlemler yolda...

Türkiye’de vaka sayılarının artmasıyla Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre yeni yasakların devreye girebileceği öğrenildi.

İLLERE YENİ YASAKLAR

Bazı illerde 65 yaş üstü vatandaşların toplu taşıma kullanımı sınırlandırılırken, semt pazarlarına girişleri de günün belli saatleri içerisinde izin verilmeye başlandı. Bu sınırlandırmalar ise kurulan pazar timleri tarafından denetlenecek.

“TOPLU BULUŞMA”

Çarşamba günü yapılacak olan bilim kurulu toplantısının ardından illerde, apartmanlar ve sitelerin bahçelerindeki toplanma alanlarına yasak getirilmesi, bunun denetiminin apartman ve site yönetimlerine verilmesi planlanıyor.

Köy konakları da bu çerçevede değerlendirilecek ve muhtarın sorumluluğunda toplanılması yasaklanacak.

Büyükşehirlerdeki vaka sayısındaki ciddi artış nedeniyle, gerekli olması durumunda haftasonu sokağa çıkma yasağı da dahil “kesmelere” başvurulabileceği, ancak bunun daha sonraki aşamada gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Son aşamada başvurulacak önlem ise şehirlerarası seyahat yasağı olarak görülüyor. Uzmanlar bu durumu “Salgınla mücadele dinamik bir süreç, gelişmelere bakarak yeni kararlar alınabilir. Buna aç-kapa taktiği" olarak değerlendiriyor.

DAHA FAZLA YAYILIM

Toplantılara katılan uzmanlara göre korona virüs, tüm dünyada ilk dalgadan daha fazla bir yayılım ve bulaştırıcılık gösteriyor.

Ölüm oranları ilk dönemki kadar yüksek değil ama, bulaşma çok fazla. Avrupa ülkelerindeki yayılım hızı, aynı bantta olan Türkiye’yi de etkileyecek.

EV ZİYARETLERİ YASAKLANDI

Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında ev ziyaretlerinin yasaklandığı bildirildi.

Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Ahmetler köyünde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantina uygulaması başlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2020, 16:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211