Korona virüs aşısı bizi ne kadar koruyacak?

Milyonların merakla beklediği korona virüs aşısına ilişkin açıklamalarda bulunan Özel Odak Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ve Tüberküloz Uzmanı Uzm. Dr. Ali İhsan Yıldız; “Aşı bu ay Türkiye’de olacak ve iki doz halinde uygulanacak. Ancak aşı bizi 6 ay koruyacak ve aşıyla kurtulduk diyemeyiz” dedi.

Türkiye, Kovid-19 aşısı ile ilgili ilk anlaşmaları yaptı. Yapılan sözleşme ile aralık-ocak-şubat ayında Çin menşeli 50 milyon Sinovac aşısının Türkiye'ye gelmesi planlanıyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan; Özel Odak Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ve Tüberküloz Uzmanı Uzm. Dr. Ali İhsan Yıldız; “Sağlık Bakanlığı tarafından Çin menşeli korona virüs aşısının Türkiye’ye aralık ayı içerisinde geleceği söylenmişti. Bu bilgiyi biliyoruz. 5 milyon aşı gelecek. Bir kişinin bağışıklık kazanması için iki doz halinde uygulanacak. Yani gelen 5 milyon aşı 2 buçuk milyon kişiye uygulanacak. Aşı ilk olarak sağlık çalışanlarına yapılacak. Daha sonrasında kolluk kuvvetlerine yapılacak. Halkla iç içe olan kesime de sırayla uygulanacak. Korona virüs aşısının şuan itibariyle yaşlılarda nasıl uygulanacağı ve bağışıklık kazandırıp kazandırmayacağı ile ilgili soru işaretleri devam ediyor. Yaşlılar için kesin bir bilgi yok” şeklinde konuştu.

“AŞI OLMAK HER ŞEY BİTTİ, KURTULDUK ANLAMINA GELMİYOR"

Aşı bir kişiye ilk olarak uygulandıktan sonra 15 gün sonra ikinci doz uygulanacağını belirten Uzm. Dr. Yıldız; “Temel amaç hastalığı hafif geçirtmek. Bu aşı kişiyi 6 ay kadar koruyacak. Aşı olununca korona virüs devam etmiyor diye bir cümle kullanamayız. Aşı olmak her şey bitti kurtulduk anlamına gelmiyor. Ülkemin bağışıklık kazanması için yaklaşık nüfusun üçte ikisinin aşılanması gerekiyor. Bu oran da yaklaşık 60 milyon insanın aşılanması demek. Yani bu durumda 120 milyon aşıya ihtiyacımız var. Bunlardan öte ülkeye girişler ve çıkışlar var. Dünyanın bağışıklığı kazanması gerekiyor. Aşının yanında her şey bitti diyemeyiz. Maske takmaya devam edeceğiz. Maske, mesafe ve hijyen bizi ömürlük korur ancak bu aşı bizi sadece 6 ay koruyacak. Korona virüsle savaşımız devam ediyor. Aşının çok kuvvetli bir yan etkisi yok. Bu aşıdan şuan Endonezya’da 200 bin kişi aşı oldu. Çin’de 300 bin kişi bu aşıyı oldu. Aşıya karşı ön yargılı olunmamalı. Aşı şuan karanlık tünelin ucundaki ışık. Sağlık Bakanlığı bu konuda tüm çalışmaları yapıyor ”ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2020, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER