Korona virüs kalıcı hasar bırakıyor mu?

Korona virüsün akciğerlere etkisi ve kalıcı hasar bırakıp bırakmadığı hakkında açıklamalarda bulunan Özel Odak Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Uzm. Dr. Ali İhsan Yıldız; “Hasta, çok fazla viral yük, çok fazla virüsle karşı karşıya gelmişse ve akciğer tutumu çok fazlaysa o hastalarda iz bırakan değişiklikler kalıyor” dedi.

2019 yılının Aralık ayında Çin'de ortaya çıkan tüm dünyaya yayılan korona virüs milyonlarca insanı etkisi altına aldı. Binlerce kişi can verdi, milyonlarca vaka ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Kovid-19, özellikle kronik hastalığı olanları ve 65 yaş üstü bireyleri etkiliyor.  Özel Odak Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Uzm. Dr. Ali İhsan Yıldız, korona virüsün akciğerlerimize etkisi hakkında önemli bilgiler verdi. Dr. Yıldız; “Kişinin hastalığı ne derece geçirdiği önemli. Bizler ilk tanı da akciğer tomografisini çok kullanıyoruz. Tomografide korona virüsün akciğer üzerindeki yayılımı çok önemli. Hasta çok fazla viral yük, çok fazla virüsle karşı karşıya gelmişse ve akciğer tutumu çok fazlaysa o hastalarda iz bırakan değişiklikler kalıyor. İz kalıyor ancak hayatı tehdit edecek akciğer fonksiyonlarını çok azaltacak izler değil. Küçük izler kalabiliyor. Örneğin; verem hastalığını röntgene bakıp ‘sen verem geçirmişsin’ diyebiliyoruz. Belki ilerde on yıl sonra hastanın röntgenine bakıp ‘sen korona virüs geçirmişsin’ diyeceğiz” dedi.

“65 YAŞ ÜSTÜNÜN ÖLÜM RİSKİ FAZLA”

Korona virüste önemli olan ölümleri azaltmak olduğunu belirten Dr. Yıldız; “Ölüm riski olan hastalarda 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlar. Korona virüs olan bir kişi hiçbir şikâyeti olmasa bile aile üyelerini düşünmeli. Ailede 65 yaş üstü var ise dikkat edilmeli. 65 yaş üstünün ölüm riski fazla. Maske takılmalı ve hijyen önemli. Gençlerde ek bir hastalık olmadığı sürece ölüm riski yok” ifadelerini kullandı.

 “SİGARA İÇMEK KORONA VİRÜSE DAVETİYE ÇIKARIYOR”

Korona virüse karşı yapılması gerekenleri anlatan Dr. Yıldız; “Diyelim ki virüs vücudumuza girdi. Bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerekiyor. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek içinde bir egzersiz, iki sağlıklı beslenmeliyiz ve olmazsa olmaz sigara. Sigara kesinlikle bırakılmalı. Sigara içmek korona virüse davetiye çıkarıyor. Sigara içmek korona virüse karşı 14 kat daha riskli hale getiriyor ”ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2020, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER