Korona virüs testi PAÜ Hastaneleri'nde!

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Merkez Laboratuvarı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Dairesi Başkanlığı tarafından korona virüs (COVID-19) tanı laboratuvarları yetkilendirmesini alarak, günlük ortalama 300 test kapasitesi ile tanı belirleme çalışmalara başladı.

Korona virüs testi PAÜ Hastaneleri'nde!

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Merkez Laboratuvarı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Dairesi Başkanlığı tarafından korona virüs (COVID-19) tanı laboratuvarları yetkilendirmesini aldı. PAÜ Hastanesi Merkez Laboratuvarı’nın aldığı yetkilendirme belgesi ile daha önce Ankara Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Dairesi Başkanlığı’na gönderilen COVID-19 tanısı örnekleri, artık PAÜ Hastaneleri bünyesinde çok daha hızlı bir şekilde test edilecek. Böylece COVID-19 tanısı konulan hastalar, çok daha erken dönemde izole edilerek tedavilerine başlanabilecek.

“GEREKTİĞİNDE BİN’E ÇIKARABİLECEK POTANSİYELE SAHİBİZ”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan PAÜ Hastaneleri Merkez Laboratuvar Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Çalışkan, PAÜ Hastaneleri olarak COVID-19 tanı laboratuvarı yetkilenme belgesine sahip olabilmek için gerekli asgari koşulları fazlasıyla sağladıklarını hatırlattı. Çalışkan, laboratuvar bünyesinde iki adet Real Time PCR cihazı ve iki adet Biyo güvenlik Kabini Class IIA; yeterli sayıda alanında uzman araştırma görevlisi ve teknisyenin bulunduğunu söyledi. İhtiyaç duyulması halinde diğer anabilim dallarında bulunan PCR cihazlarının da bu tanıların konulmasında kullanılabileceğini söyleyen Çalışkan, şuan günlük 300 test kapasitesi ile çalışmalara başladıklarını, gerektiğinde günlük test sayısını ortalama bin teste çıkararak yalnızca Denizli’ye değil çevre illere de hizmet verebileceklerini vurguladı. Şu an günlük ortalama 300 COVID-19 tanısı belirleyen PAÜ Hastaneleri Merkez Laboratuvarı, tanıların, Real Time PCR yöntemiyle 7 gün 24 saat aralıksız çalışarak test sonuçlarını hızlı bir şekilde alınmasını sağlıyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020, 14:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasta yakını
hasta yakını - 12 ay Önce

Ahmet hocam elinize sağlık sizin gibi değerli öğretim üyelerinin ilimizde olması büyük şans.

kadir Sahin
kadir Sahin - 6 ay Önce

BASARILAR gelib YAPTIRACAGIM!

SIRADAKİ HABER

banner212

banner211