Korona virüste sigara ile ilgili çarpıcı gelişme!

Yeni tip korona virüs sürecinde en çok etkilenenler arasında 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı olanlar geliyor. Ancak salgın sürecinde sigara içenlerin de ciddi risk barındırdığını belirten Yeşilay Denizli Şubesi Başkanı Bünyamin Yakar; “Sigara kullanan bireyler bu süreçte tam 14 kat risk bulunduruyor. Ayrıca sigarayı azaltmak işe yaramaz, sigara için güvenli bir düzey yoktur” dedi.

Dünyanın ve Türkiye’nin bir numaralı gündem maddesi haline gelen korona virüs ile ilgili mücadeleler sürüyor. Henüz aşısı bulunmayan ve dünyada binlerce kişinin ölümüne neden olan korona virüs, sigara kullananlar bireylerde hastalığın daha ağır seyrettiği ortaya çıktı. Yeşilay Denizli Şubesi Başkanı Bünyamin Yakar konuya ilişkin uyarılarda bulundu.

Başkan Yakar; “Malum korona virüsün en çok etkilediği organımız akciğerlerimiz. Sigaranın da en çok zarar verdiği organımız akciğerler. Sigara içenlerin salgına yakalanma oranı 14 kat daha fazla ve ağır geçiriyorlar. Tütün ürünlerinin genel vücut sağlığına ve tüm organlarımızın fonksiyonlarına olumsuz etkileri olduğunu hepimiz biliyoruz. Tütün dumanı bağışıklık sistemini baskılayarak fonksiyonlarını olumsuz etkiliyor. Bu nedenle dumana maruz kalmak kronik hastalıklara neden oluyor. Ayrıca duman akciğerde öksürük refleksini bloke ederek, ciddi enfeksiyonlara yol açabilen virüs ve bakterilerin solunum yolları ve akciğerde tutunmasını kolaylaştırıyor. Vatandaşımız bir an önce sigarayı bırakmalı ki sağlıklı yaşama adım atsınlar. Gelişmelerden görüyoruz ki, COVID-19’un vücudu yıktığı organ akciğer olarak karşımıza çıkıyor.  Bu nedenle korona virüse karşı alınacak önlemlerin başında tütün ürünleri kullanımına son vermek geliyor” dedi.

“SİGARA BIRAKMA BAŞVURU SAYISI ARTTI”

Yeşilay Danışma Merkezine süreç boyunca çağrı sayısının arttığını belirten Başkan Yakar; “Salgının başladığı ilk günler itibari ile bizlere Yeşilay Danışma Merkezine başvuru sayıları arttı. Vatandaşlarımız bu dönemde sigara bırakmaya yöneldi. Bizler bütün personellerimizle hizmet veriyoruz. Sadece bizlere yapılan başvuru sayısı 10 bin. Türkiye genelinde günlük sigara kullanan birey oranı 15 yaş ve üzeri baz alındığında %26. Bu veri yüksek bir veri. Sigarayı bırakmak yerine azaltmak gibi vatandaşlar hamle yapıyor. Bu çok yanlış bir yol. Sigara için güvenli bir düzey yoktur" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2020, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER