Omicron'un belirtileri kaç günde ortaya çıkıyor?

Corona virüsün Delta varyantından yüzde 105 oranında daha bulaşıcı olduğu belirtilen Omicron varyantı nedeniyle Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünyada yeni vaka sayıları rekor kırıyor. Çok hızlı yayılan Omicron varyantının semptomları ise önceki varyatlardan farklılık gösteriyor ve soğuk algınlığı ile karıştırılıyor. Ancak, Omicron özellikle yaşlılar ve sağlık sorunları olanlar için büyük risk taşıyor.

Omicron'un belirtileri kaç günde ortaya çıkıyor?

Türkiye’de dahil olmak üre yeni Covid-19 vakaları tüm zamanların en yüksek seviyesindeyken, farklı ülkelerden gelen veriler oratak bir sonucu gösteriyor: Tipik bir Omicron vakası sadece biraz farklı şekilde ortaya çıkmakla kalmıyor, aynı zamanda muhtemelen daha düşük oranda ciddi hastalığa neden oluyor.

Uzmanlara göre Corona virüsün önceki varyantlarının aksine, Omicron ile enfekte olan kişilerin büyük çoğunluğu, nispeten hızlı bir şekilde iyileşen ve hastane bakımı gerektirmeyen semptomlar sahip. Doktorlar, Omicron vakalarının çoğunun sıradan bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi görünme eğiliminde olduğunu tespit etti.

Öte yandan, doktorların bildirdiğine göre koku ve tat kaybı, Omicron’da yaygın görülmüyor. Vanchiere, yaşlı hastalar da dahil olmak üzere daha az hastanın nefes darlığı gibi alt solunum problemleriyle ilgili semptomları olduğunu söyledi.

Aynı zamanda belirli semptomların Omikron ile Delta’dan daha fazla ortaya çıktığı gözlemlendi. Bunlardan öne çıkanlarını mide bulantısı, gece terlemesi ve bel ağrısı oluşturuyor.

Birkaç çalışma, kuluçka yaklaşık üç gün olduğunu gösterdi. Buna karşılık, kuluçka süresi Delta varyantında yaklaşık dört, corona virüsün Wuhan’da tespit edilen orijinal varyantında ise beş gündü.

Covid-19 ile gelen en büyük tehlike, il, hafif bir hastalığın yaşamı tehdit eden bir hastalığa dönüşmesini oluşturuyor. Omicron ile bu kesinlikle gerçekleşebilse de, risk Delta varyantından daha düşük görünüyor.

YAŞLILARIN HASTANEYE KALDIRILMA İHTİMALİ YÜZDE 5

Araştırmacıların yaptığı açıklamada, "Yani bu gerçekten Omicron’un Delta’dan farklı olduğunu gösteriyor. Tüm bunlarla birlikte, riskteki bu azalma, Omicron'un herkes için hafif olacağı anlamına gelmez. Yaşlı insanlar veya altta yatan sağlık sorunları olanlar gibi ciddi hastalık riski yüksek olan kişiler için hastaneye kaldırılma olası hala yüksek. Örneğin, 65 yaşın üzerindeyseniz, Omicron varyantı ile Covid-19’dan hastaneye yatma riskiniz hala yüzde 5'tir, yani bu yaş grubunda enfekte olan 20 kişiden 1'i hastaneye kaldırılacaktır” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER