Özel Denizli Cerrahi Hastanesi’nde ilk Kovid aşıları uygulandı

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi’nde, Çin’den gelen Kovid-19 aşısının ilk uygulamalarına öncelikli olarak sağlık çalışanlarından başlandı.

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi’nde ilk Kovid aşıları uygulandı

Sağlık Bakanlığı'nın Çin'den sipariş ettiği Kovid-19 aşılarının 3 milyon dozluk ilk partisi, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarında incelendikten sonra testleri başarı ile geçerek acil kullanım onayı almıştı.

Ülkemizde ilk aşılar Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve kurul üyelerine uygulanmıştı. Türkiye genelinde eş zamanlı olarak başlayan aşı uygulaması kapsamında Özel Denizli Cerrahi Hastanesi’nde ilk aşılar gönüllü olan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Arif Süleyman Hatay ile Enfeksiyon Hemşiresi ve Başhemşire Yardımcısı Güzide Gül Tuna’ya uygulandı.

Aşılar ilk etapta sağlık çalışanları ve 65 yaş üzerinden başlamak üzere peyderpey uygulanmaya devam edecek. Denizli’de ilk aşıyı yaptıran İl Sağlık Müdürü Dr. Berna Öztürk, kamu hastanelerinin yanı sıra özel hastanelere de yeterli dozda aşı gönderildiğini belirterek; “Sağlık adına çalışan yani Kovid döneminde büyük bir özveriyle risk altında görevlerini icra eden herkes öncelikli olarak aşılanacak. Tüm kamu hastanelerinde, özel hastanelerde, Pamukkale Üniversitesi Hastanesi ve aile sağlığı merkezleri ile İlçe Sağlık Müdürlüklerimizde tüm tedbirlerimizi alarak aşılma çalışmalarına başladık. Aşılar yeterli miktarda tüm merkezlere dağıtıldı. Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın tek yolu aşıdır. Mutlaka Bilim Kurulumuzun önerilerine uyalım. Tüm sağlık çalışanlarını ve zamanı geldikçe risk grubundaki tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum. İnşallah uygun şekilde bağışıklığımızı kazanırız ve Kovid denilen bu beladan hep birlikte kurtuluruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER