“Pamukkale corona virüsünden olumsuz etkilenecek”

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı alarma geçiren Corona virüsünün turizm sektörüne etkisi hakkında açıklama yaptı.

Başkan Şen; “Çin’den gelen turistler özellikle Kapadokya ve Pamukkale’yi ziyaret ediyorlar. Bu virüsten hem Kapadokya hem de Pamukkale olumsuz etkilenecektir. Şuan bile bizlere iptaller geliyor. Umarım en kısa zamanda bu sorun çözülür” dedi.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede yayılan ölümcül corona virüs nedeniyle tüm dünya tedirgin.

Virüs nedeniyle 30 Ocak itibari ile ölen kişi sayısı 132’ye yükseldi. Türkiye’ de Çinli turist akınına uğrayan adreslerden biride UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale. Virüsün turizme etkisini değerlendiren Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen; “Dünyadaki turizm hareketinin yaklaşık yüzde 22’sini Çinli vatandaşlar yapıyor. Bu yaklaşık 250 milyar Dolar harekettir. Virüs nedeniyle şuana kadar 132 kişi hayatını keybetti.6 bin vaka söz konusu. Virüsün küresel bir dünyada yayılmasını engelleyemeyiz. Çünkü bunun seyahati var. İnsanlar hem iş hem de turizm amaçlı seyahat ediyor. Ülke olarak 50 milyon misafir ağırlıyoruz. Çinli ziyaretçi ise bunun yüzde 1’ine tekabül ediyor. Yani 500 bin. Bu rakam önemsiz gibi görünse de etkisi fazla. Avrupalı, Amerikalı, Rus turistlerin bu virüs nedeniyle seyahatlerinden imtina edebileceği düşünürsek etkisi giderek artıyor. Turizme bu şekilde yansıyacak” dedi.

“KAPADOKYA VE PAMUKKALE OLUMSUZ ETKİLENECEK”

Pamukkale’de tüm önlemlerin alındığını belirten Başkan Şen; “Biz önlemlerimizi aldık. Hijyene önem verdik. Klimalar, televizyon kumandası, kapı kolu gibi insanların daha çok temas ettiği yerleri göz önünde bulunduruyoruz. Çin’den gelen turistler özellikle Kapadokya ve Pamukkale’yi ziyaret ediyorlar. Ülkemizi ziyarette bulunan 500 bin turistin yaklaşık 350-400 bini Pamukkale’yi ziyaret ediyor. Bu rakam Pamukkale’yi ziyaret eden rakamın yaklaşık yüzde 20’sini kapsıyor. Bu yüzden bu virüsten hem Kapadokya hem de Pamukkale olumsuz etkilenecektir. Şuan bile bizlere iptaller geliyor. Umarım en kısa zamanda bu sorun çözülür. Vatandaşlarımızdan ricam Uzak Doğulu misafirlere iyi davranalı mesafeli yaklaşmasınlar. Çünkü bu olay bir gün bittiğinde o turist nüfusunu toparlamak zor olabilir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211