Pamukkale korona virüs salgını nedeniyle boş kaldı

Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği ‘beyaz cennet’ olarak bilinen Pamukkale, dünyada yaşanan korona virüs salgını nedeniyle boş kaldı.

Pamukkale korona virüs salgını nedeniyle boş kaldı

UNESCO Kültür Mirası Listesi'nde yer alan ve geçtiğimiz yıl ağırladığı 2 milyon 500 binin üzerinde turist ile rekor kıran Pamukkale’de, korona virüsü nedeniyle turizmciler ve çevre esnafının bu yılki ümitleri boşa çıktı.

Çin başta olmak üzere Uzak Asya ve dünyanın birçok ülkesinden her gün binlerce turisti misafir eden Pamukkale, korona virüs salgını nedeniyle boş kaldı.

Çin restoranı sahibi Ali Gediz, bölgede esnaflar olarak sadece kendilerinin değil özellikle Çin odaklı çalışan otellerin zor durumda olduğunu ifade etti. Gediz, “Restoranda işler yaklaşık 2 aydır tamamen durmuş durumda. Pamukkale küçük bir yer olmasına rağmen 25’e yakın otel var. Otellerin hemen hemen hepsi konsept olarak Uzak Doğulu müşterilere hizmet veriyor. Korona virüsü bizi ilk başta Çinli turistler yönünden etkiledi. Çinliler ile çalışan otellerin hepsi şuanda zor durumda ekonomik olarak” dedi.

TURİZMCİLER UMUDUNU YERLİ TURİSTE BAĞLADI

Geçtiğimiz aylarla karşılaştırıldığında ise turist sayısının neredeyse yüzde 90 azaldığı gözle görülür bir şekilde ortaya çıktı. Bazı tur şirketleri ile işletmeciler umudunu yerli turiste bağladı. Yerli turistler ise 80 TL olan giriş ücretlerinden dolayı Pamukkale'ye yeterince ilgi göstermiyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER