“Risk grubunda 1 doz tekrar aşı olunmasında fayda var”

Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, “Risk grubunda özellikle son 3 ay içinde korona virüs geçirmemiş olanlarda 1 doz tekrar aşı olmasında fayda var” dedi.

“Risk grubunda 1 doz tekrar aşı olunmasında fayda var”

Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, son dönemde artan korona virüs (Kovid-19) vakalarında artış nedeniyle vatandaşlara uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Arıca, korona virüsün son 2 yılda dünyayı önemli bir şekilde etkilediğini anlattı. Son 6 ayda genel bir rahatlama olmasına rağmen son aylarda pozitif vaka sayılarındaki artışa dikkati çeken Prof. Dr. Arıca, “Bizim üzerimize düşen görev, maskeyi her yerde kullanmasak da riskli bölgelerde tekrar kullanabiliriz. Riskli olan bölgeler, kapalı alanlar, özellikle hastanelere girdiğimiz zamanlarda, yakın temasta olacağımız durumlarda maskeyi tekrar aralıklı olarak takabiliriz” dedi.

KURUCULUĞU YÜZDE 70 İLE YÜZDE 93 ARALIĞINDA

Korona virüsten koruyan en önemli aktörün aşı olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Arıca, risk grubunda olan 50 yaşın üzerin ve kronik hastalıkları olanlarda aşının yeniden gündeme geldiğini söyledi. Risk grubu için aşının önemine vurgu yapan Prof. Dr. Arıca, “Risk grubunda özellikle son 3 ay içinde korona virüs geçirmemiş olanlarda 1 doz tekrar aşı olmasında fayda var. Zaten 50 yaş üzerindeki risk grubunda, bu aşı tekrar tanımlandı. Bu aşının tek doz olması gerekiyor. Zorunlu değil ama olunduğu zaman kuruculuğu yüzde 70 ile yüzde 93 aralığında değiştiği bilinmektedir. Özellikle Turkovac aşısı şu anda Türkiye'de en etkin gözüken aşılardan birisi. Sayın Sağlık Bakanımızın da dediği gibi tek doz Turkovac aşısı risk gruplarında 50 yaş üzerinde, kronik rahatsızlığı olanlarda, sık hastalananlarda, eğer bu hastalığı son 3 ay içinde geçirmemiş ise aşı olmalarında fayda var” diye konuştu.

“HİBRİT YANİ ÇAPRAZ AŞILAMA DAHA ETKİN”

Vatandaşlardan sıkça hangi aşıyı olmaları yönünde sorular geldiğini anlatan Prof. Dr. Arıca, şöyle konuştu: “Halktan, ‘Biontech olduk, yeniden Biontech mi olalım?', ‘Yoksa her defasında farklı aşı mı olalım?' gibi sorularla sıkça karşılaşıyoruz. ‘Hibrit’ tabir ettiğimiz çapraz aşılamanın çok daha etkin olduğuna dair ciddi yayınlar var ama bunlara isteğe bağlı kalmış bir durum. Eğer siz Biontech oldunuz çok ağır geçirdiniz Sinovac olabilirsiniz. Yerli ve milli, Türkiye'de üretilen bir aşı olmak istiyorsanız Turkovac aşısı da yapabilirsiniz. Hibrit, çapraz aşılama etkin olduğuna dair çalışmalar daha üst düzeyde.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER