Sağlık Bakanlığı 28 gün boyunca yasakladı!

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karar kapsamında korona virüsü hastasıyla temas edenlerden 28 gün boyunca kan bağışının kabul edilmemesi istendi.

Sağlık Bakanlığı 28 gün boyunca yasakladı!

Sağlık Bakanlığı tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı ve alınan yeni karar duyuruldu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada bugüne kadar solunum virüsleri ve Kovid-19’un kan ve kan ürünleri ile bulaştığının görülmediğini ancak “teorik” bir riskin söz konusu olduğu belirtildi. Bu doğrultuda alınan yeni karar kapsamında corona virüsü hastası ile temas edenlerden 28 gün boyunca kan bağışının kabul edilmemesi istendi.

28 GÜN KAN BAĞIŞI YOK

Kesin Covid-19 vakalarının iyileşme döneminde, vireminin ve/veya vücut sıvılarında virüs olma ihtimali ile ilgili mevcut belirsizlik nedeniyle semptomların sonlanmasından itibaren en az 28 gün sonra bağış kabul edilmesini isteyen bakanlık, Covid-19 belirti ve bulguları olandan kan bağışı kabul edilmeyeceğini bildirdi.

Bununla birlikte Sağlık Bakanlığının belirlediği kurallara göre, Kovid-19 hastasıyla temas edenlerden, 28 gün süreyle (14 günlük maksimum kuluçka süresinin iki katı) bağış kabul edilmeyecek.

Ayrıca kan bağışından 48 saat sonra solunum yolu enfeksiyonları belirti ve bulguları gösteren hastaların merkezi bilgilendirmesi istenecek veya telefonla bu kişiler Kovid-19 açısından sorgulanacak. Hastanın corona virüs olması halinde, bağışlanan kan ürünleri yetkililer tarafından imha edilecek.

İŞTE TEDBİRLER

Kan bağışçısının Kovid-19 ile uyumlu bağış sonrası gelişen hastalıkları ve kanıtlanmış olgu ile temasını bildirmek için bir sistem oluşturulacak.

Bu sayede hastalığın başlangıcının veya temasın 14 – 28. günleri arasında toplanan kan ve kan ürünleri bilinecek.

Bağışı ertelenen bağışçılara, 28 gün boyunca potansiyel bağışçılarla temas etmemesi konusunda bilgilendirme yapılacak.

Kan merkezlerinde çalışanların sayısı mümkünse azaltılacak. Sağlık çalışanı ve bağışçılar arasında en az 1 metre mesafe bulunması sağlanacak.

1 metreden yakın mesafede yaklaşmak gerekirse, tıbbi maske dışında sağlık çalışanı KKE (önlük, eldiven ve gözlük/yüz koruyucu) kullanacak.

HER BAĞIŞÇIDAN SONRA DEZENFEKSİYON

Her bağışçıdan sonra işlem yapılan alanda temizlik ve dezenfeksiyon yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER