Sağlık Bakanlığı, AVM'ler için önlemleri yeniledi!

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan "COVID-19 - Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi" ile tüm meslek grupları ve çalışma alanlarında alınacak korona virüs tedbirleri açıklandı.

Sağlık Bakanlığı, AVM'ler için önlemleri yeniledi!

Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs salgınında resmi vaka sayılarının düşme eğilimi göstermesi ardından atılan 'normalleşme' adımları kapsamında tüm meslek gruplarına yönelik bir 'çalışma rehberi' yayımladı.

AVM'LER İÇİN ÖNLEMLER GÜNCELLENDİ

AVM’de ve AVM’deki iş yerlerinde görünür yerlere COVID-19 önlemleri ile ilgili afişler (el yıkama, maske kullanımı ve iş yeri içinde uyulması gereken kurallar) asılmalıdır. AVM ve iş yerlerinin girişinde, ayrıca AVM içerisinde uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulmalıdır. AVM girişlerinde bulunan hava perdeleri çalışıyorsa kapatılmalıdır. COVID-19 için AVM’lerin hiçbir yerinde dezenfektan püskürtme işlemi (dezenfektan tüneli vb uygulamalar) yapılmamalıdır. Dünyadaki sağlık otoriteleri (Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi) tarafından önerilmeyen bu işlem toksik etkileri nedeniyle insan sağlığına zararlı olabilir.

  • İş yeri girişinde ve kasalarda (ödeme noktalarında) el antiseptiği bulundurulmalıdır. El antiseptiğinin doluluk durumu belirli aralıklarla kontrol edilmeli, üzerine ekleme yapılmamalı ve boşalanı yenisi ile değiştirilmelidir.
  • İş yeri içerisinde kalabalık oluşmasını engellemek için, dış kapıya içeriye girilmesini engelleyecek basit bir uyarıcı/engelleyici koyulmalıdır. Bu, kapının her iki tarafından tutturularak asılabilecek basit bir kırmızı renkli kordon ya da şerit olabileceği gibi, kasa, plastik duba gibi bir blokaj materyali de olabilir.
  • Müşterilerin iş yerine tek başlarına girmeleri sağlanmalıdır.
  • İş yerine 8 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde müşteri alınmalıdır (Ör. 32 metrekarelik bir dükkânda 2 çalışan varsa 2 de müşteri alınabilir)
  • AVM içerisinde COVID-19 kapsamında alınan kurallara uyulmalıdır.
  • Diğer müşteriler ve çalışanlar ile sosyal mesafe kurallarına (en az 1 metre, 3-4 adım) dikkat edilmelidir.
  • Tıbbi/bez maske kullanılmalıdır.
  • COVID-19 belirtileri gösteren (ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtileri olan), COVID-19 tanısı alan ya da COVID-19 temaslı olan personel en az 14 gün çalıştırılmamalıdır.
  • AVM güvenlik görevlileri, COVID-19 açısından düşük ve orta riskli alanlarda çalışmaktadır.

REHBERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2020, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221