Sinovac mı, BioNTech mi?

Korona virüste hangi aşı daha etkili sorusunu yanıtlayan Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay; “Sinovac aşısının yan etkileri kanıtlanmış ve yüzde 83 oranında etkili bir aşıdır. BioNTech aşısı da etkinliği ve güvenirliği kanıtlanmış modern bir aşıdır. BioNTech 1 Nisan'da, aşılarının Kovid-19'u önlemede yaklaşık yüzde 91 etkili olduğunu açıklamıştı. Hangi aşı var ise çekinilmemeli, derhal aşı olunmalı” dedi.

Biontech ve Sinovac aşısı Türkiye'de uygulanmaya devam ediyor. Alman- ABD ortaklığında geliştirilen BioNTech aşısı ile Çin'de üretilin Sinovac aşısı vatandaşların tercihine sunuldu. Ancak vatandaşlar hangi aşı daha etkili sorusuna yanıt arıyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay; “Dünyada farkı teknolojilerde aşılar var. Alman, Amerika ortak yapımı BioNTech, Çinli Sinovac, Rus Sputnik V ve Oxford Üniversitesi'nin AstraZeneca ile işbirliği ile üretilen aşılar mevcut. BioNTech aşısını kullanan ülkeler arasında ABD, İngiltere, İsrail, Almanya, İtalya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya, Kanada, Romanya, Japonya, Güney Kore ve Türkiye yer alıyor. Sinovac aşısını kullanan ülkeler arasında Türkiye, Ukrayna, Endonezya, Brezilya, Malezya, Tayland, Şili ve Uruguay yer alıyor. Ülkemizde şuan itibariyle iki aşı uygulanıyor. Biontech ve Sinovac. Sinovac 2-8 derecelik dolaplarda, tekli olarak muhafaza ediliyor. Biontech uzun süre saklanacaksa -70 gibi soğukluk istiyor. Sinovac geleneksel yöntemle hazırlanıyor. Ölü virüs enjekte ediliyor. Sinovac aşısının yan etkileri kanıtlanmıştır. Yüzde 83 oranında etkili bir aşıdır. BioNTech aşısıda etkinliği ve güvenirliği kanıtlanmış modern bir aşıdır. BioNTech 1 Nisan'da, aşılarının Kovid-19'u önlemede yaklaşık yüzde 91 etkili olduğunu açıklamıştı. Hangi aşı var ise çekinilmemeli, derhal aşı olunmalı” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2021, 17:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali aktürk
ali aktürk - 1 yıl Önce

Keşke Rus aşılarını da koysaydınız habere ilave, Sputnik V, Epivac Corona, Covivac bunlara ilave 6 ay etkin süreli tek doz Sputnik Lite da var.

SIRADAKİ HABER