"Ülke olarak normalleşmeyi yanlış anladık”

Haziran ayıyla birlikte korona virüse karşı alınan önlemlerin normalleşme sürecine girmesiyle Denizli ve ülke genelinde bazı tedbirsiz davranışların ortaya çıktığı görüldü.

"Ülke olarak normalleşmeyi yanlış anladık”

Tedbirsizliğin önemli sağlık sorunları doğurabileceğine değinen Özel Denizli Cerrahi Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Dr. Dündar Güngör, “normalleşme virüsün bittiği anlamına gelmiyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın kararıyla Türkiye, Pandemi döneminden normalleşme sürecine girdi. Normalleşme sürecinde birtakım yanlış anlaşılmaların olduğunu, halkın normalleşme sürecini yanlış anladığını ifade eden Özel Denizli Cerrahi Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Dr. Dündar Güngör, “Normalleşme sürecinde korona virüs ile ilgili tedbirler göz ardı edilmeye başladı. Hekim olarak gözlemlerimize göre halkımız normalleşmeyi tamamen eski yaşam tarzımıza dönecekmişiz gibi değerlendirdi. Havaların ısınması ve alınan tedbirlerin ortaya çıkardığı vaka sayılarının da düşmesiyle herkeste inanılmaz bir rahatlık oluştu. Kimse bu virüsün tamamen ortadan kalktığını asla düşünmemeli ve tedbiri elden bırakmamalı. Bulaşıcılığı bu kadar fazla olan bir virüsün, dikkatli olmadığımız takdirde ikinci hatta üçüncü dalga şeklinde önümüze gelmesi muhtemel” dedi.

“NORMALLEŞMEYİ DOĞRU ANLAMAK GEREK”

Türkiye olarak normalleşmenin doğru anlaşılması ve hayatların ona göre şekillendirilmesi gerektiğinin önemini vurgulayan Dr. Güngör, “Normalleşme dediğimiz, eski normal yaşantımıza dönmemiz anlamına gelmiyor. Toplu alanlarda, toplu taşımalarda, sosyal alanlarda güvenli mesafeyi koruyarak, maskeli bir şekilde ve hijyen kurallarını asla ihmal etmeden hayatımızı yeniden şekillendirmemiz gerekiyor” dedi.

“KORONA VİRÜSÜ HALA TANIMIYORUZ”

Korona virüsle ilgili her gün yeni verilerin ve etkilerin ortaya çıktığına da dikkat çeken Dr. Güngör, toplanan verilerin henüz bir tedavi ve aşı bulma açısından yetersiz olduğunu belirtti. Dr. Güngör, virüsle ilgili tüm teşhis, tedavi ve aşının güvenli bir şekilde elde edilmesinin birkaç yılı bulabileceğini” kaydetti.

SOSYAL MESAFE, MASKE HİJYEN ÜÇLÜSÜNÜ İHMAL ETMEYİN

Sosyal mesafe ve tedbirlere uyulmadığı takdirde vaka sayılarındaki artışın devam edeceğini vurgulayan Dr. Güngör, “Sağlıkçılar olarak bizim halkımızdan beklentimiz, artık klasikleşen sosyal mesafe kuralı, maske kullanımı ve el temizliği. Bunları ihmal etmediğimiz sürece daha güvende oluruz. Son zamanlarda asker uğurlamaları ve kafelerin açılmasıyla gençlerin buluşmaya başlaması ile özellikle sosyal mesafe ve maske kurallarının göz ardı edildiğini görüyoruz. Önümüzdeki günlerde bu ihmaller önümüze vaka sayılarının artışı olarak gelebilir ” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER