Uzmanlardan gözlük camlarındaki buhar için kritik uyarı!

Gözlük kullanan vatandaşlara zor anlar yaşatan maskelerin gözlük camlarında oluşturduğu buharlaşmaya ilişkin uzmanlardan kritik uyarı geldi. Uzmanlar gözlük camındaki buharı silmeye çalışmanın virüs yayılımına neden olabileceğine dikkat çekti.

Uzmanlardan gözlük camlarındaki buhar için kritik uyarı!

Konuya dair açıklamada bulunan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen, “Gözlük kullanan vatandaşlarımızın bir kat daha dikkatli olması gerekiyor, dışarıdan eve gelince gözlüklerimizi temizlememizde fayda var. Maskeye dokunduktan sonra gözlüğe temas etmemek gerekiyor” dedi.

BUHARLANMA NASIL ÖNLENİR?

Gözlük temizliği konusunda maskenin ön yüzüne dokunduktan sonra gözlüğe veya başka bir materyale dokunmanın virüs yayılımını artırabileceğini belirten Dr. Dikmen, gözlük camlarının, küçük bir deterjan damlası veya tıraş köpüğüyle silinmesi durumunda buharlanmayı önleyebileceğini dile getirdi.

"MASKENİN ÖN YÜZÜNÜ ELLEMEMEK GEREKİR"

Maskenin ön yüzünün mikroplu olarak kabul edildiğini söyleyen Doktor Dikmen, “Nefesimiz sıcak, gözlük soğuk olunca buhar oluyor. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli şey, maskemizin ön yüzüne ellememektir. Maskeler, filtrasyon yapıyor ama bazı şeyleri süzüyor. Yani maskeye dokunduktan sonra diğer yerlere dokunmamak gerekiyor. En önemli nokta budur. Ayrıca gözlükler, küçük bir deterjan damlası veya tıraş köpüğüyle silinirse, buharlanmayabilir. Ya da özel kaplama gözlükler alınabilir. Dikkat etmemiz gereken husus; maskeyi ellememektir. Maskemiz virüsü süzüyor, maskenin ön yüzüne elledik ve sonra da gözümüze sürdük. Bulaşma olabilir, gözlük kullanan vatandaşlarımızın bir kat daha dikkatli olması gerekiyor. Maskemizin ön yüzünü her zaman mikroplu kabul ediyoruz, o nedenle kenarlardan çıkarmalıyız. Dışarıdan eve gelince gözlüklerimizi de temizlememizde fayda var. Gözlüğe dokunuyoruz, insanların hapşırması veya öksürmesi üzerine gelebilir, o nedenle silmekte fayda var” diye konuştu.

”VİRÜS YAYILIMINI ARTIRABİLİR”

Buharlanma sorunu nedeniyle arada gözlüğünü çıkarmak zorunda kaldığını ifade eden Mehmet Ali Cengiz, “Maskeye dokunduktan sonra gözlüğe dokunmak virüs yayılımını artırabilir. O nedenle çok dikkat etmemiz gerekiyor. Eve gidince gözlüğümü de hemen siliyorum” ifadelerine yer verdi.

‘GÖZLÜKLERİN DE TEMİZLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ’

Maskesini, gözlüğün altına taktığını ifade eden Arslan Başar, “Bu şekilde buharlanmayı azaltmaya çalışıyorum. Dokunduğumuz her şey virüs yayılımını artırabilir, o nedenle gözlüklerin de temizliği çok önemli. Bu nedenle eve gidince gözlük camları için üretilen solüsyonlar var bunları kullanıyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2020, 11:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Birol Altunay
Birol Altunay - 1 yıl Önce

Deterjanla yada traş köpüğü ile gözlük camı silme camın özelliğine zarar verebilmektedir. Gözlükcğler sadece su ile yıkamak gerektiğini söyler. Ya da gözlükcülerin verdiği özel solüsyon ile silinir.

SIRADAKİ HABER