KÖY ENSTİTÜLERİ VE ZİRAAT OKULLARI

Köy enstitülerinde ve ziraat okullarında benzer eğitim yapılıyordu. Köy enstitüsü karnesini görünce aklıma mezun olduğum Söke Ziraat Teknik Lisesi derslerim geldi.

Söke Ziraat Okulu’nda 4 yıllık süreçte bize verilen dersleri hatırladığımda. Matematik, Fizik, Kimya, Edebiyat, Tarih,  Yabancı dil gibi kültür dersleri yanında; Tarla ziraatı, Bahçecilik, Hayvancılık, Tarımsal Mekanizasyon, Traktör Tekniği, Tarımsal inşaat, Atölye tekniği, Motor tekniği, Tarımsal İşletmecilik, Köy sosyolojisi, Kooperatifçilik, Gıda Bilgisi gibi mesleki ziraat dersleri köy enstitüsü dersleri ile neredeyse aynı idi.

Geçmişte Köy enstitülerinde ülke çocukların eğitilmesi için çok önemli çalışmalar yapıldı. Köy enstitüsü mezunları köy çocuklarını eğitti. Işıkları ülkeyi hala aydınlatıyor. Tarım Bakanlığı’na bağlı Ziraat ve Ev Ekonomisi Meslek Liseleri, tarım okullarında okuyan köy çocukları, köydeki yetişkin insanlarının yetiştirilmesi, köylüye danışmanlık yapması, Türk tarımının geliştirilmesi ve kırsal kalkınmanın sağlanması için yetiştirildi.

Ziraat teknisyenleri de köy enstitülerinde yetişen öğretmenlere benzer bir eğitimden geçirildiler, yetişkin eğiticisi oldular ve Türk tarımı için büyük hizmetlerde bulundular. Ziraat okullarından yetişenlerin bugün ülkede önemli görevler üstlendiklerini, halen okullarını minnetle andıklarını görüyorum. 

Ne oldu bu güzel ve faydalı okullara?

Geçmişte Çivril'de bir ziraat okulumuz vardı. Mesleki lise eğitiminin önemi herkesçe bilindiğine göre ilimizde uygun bir ilçeye yeniden bir ziraat-gıda-hayvancılık konularında eğitim veren ziraat teknik lisesi açılmasını diliyorum. Bu okulun 500-1000 dönümlük uygulamalı bir tarımsal eğitim merkezi olarak planlanmasının, ilimiz tarımına ve kırsal kalkınmasına büyük katkı vereceğini düşünüyorum. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bedriye Hilal Gönenç
Bedriye Hilal Gönenç - 1 yıl Önce

Yazınızı okuyunca köy öğretmeni olan babamın köyde balıkçılığı getirerek onlara öğrettiği koop. Kurdukları günü. Hayvanları doğum yapacağı zaman gidipte doğum yaptırdığı, süt tozları dağıtılırken o dönemdeki mücadelesi köylünün yetiştirdiği süt varken süt tozu ülkeye ihanettir diye mücadelesi, halkeğitim müdürlüğü yaptığı dönemde kadınlara ve köylülere yönelik kurslar geldi gözümün önüne o dönem çocuktum ama güzel işler yaptığının farkındaydım köylünün babama gösterdiği saygıdan
şimdiki döneme geldiğimizde okul kazanmadıysa dışarıda kalmamak için öğretmen olan gençlerimiz öğrencimin sadece ders notlarıyla değerlendirip ailelerine sadece şikayet ettiğini neden bu çocuk başarız diye araştırmıyor ve ben dersimi veriyorum diyen öğretmenlerimizi görünce bu yapılan çalışmalar çok değerli kalben destekliyorum teşekkür ediyorum saygılar

Galip Gümüş,  İzmir'den
Galip Gümüş, İzmir'den - 1 yıl Önce

Yüreğinize sağlık hocam

cengiz sakarya
cengiz sakarya - 2 yıl Önce

Eğitim ve öğretim üretim içindir.

Süleyman Günaydın
Süleyman Günaydın - 2 yıl Önce

1969 Erzincan Bölge Ziraat Okulu mezunuyum meslekte halen fiilen çalışmaktayım 23 yıldır Kiliste zirai ilaç bayiliği yapmaktayım. Sizin gibi meslektaşlarımla gurur duyuyorum. Köy Enstitülerini duyunca içim sızlıyor, vede bizim okullarımız. Her ikisininde yeniden kurulacağından ümitliyim. Olur dersek olur.Sevgi ve saygılarımla.

Arzu KUŞDİLİ
Arzu KUŞDİLİ - 1 yıl Önce

Sayın Devrim Hocam sizinde belirttiğiniz gibi zıraat teknik liseleri her yerde açılmalı. Yüzümüzü özümüze Anadolu'nun verimli Topraklarına çevirmeli ve Bu konuda istikrarlı bir şekilde ilerlemeliyiz. Şu anda ülkemizde tarım, hayvancılık bitme noktasında. Hep birlikte azami çaba ile kırsal kalkınmayı sağlamalıyız. Saygılar, selamlar.

Pelin Taser
Pelin Taser - 1 yıl Önce

Devrim hocamızın başka bir harika yazısı, ve günümüzün kanayan eğitim yarasına vatan aşığı Türklerin zengin geçmişinden gelen bir merhem. Birinci dünya savaşında yerle bir edilen Türklerin yeniden diriliş cevabı Köy Enstitüleri. Bağnaz kafalar tarafından sonu getirildi. Ancak birlikten kuvvet ve millet doğar ın güzel örneklerinden biri olarak çalışılması önemli bir ders. Teşekkürler

Abdulkdir Akkuş
Abdulkdir Akkuş - 1 yıl Önce

Devrim bey Kardeşim, çok güzel konulara dikkat çekiyorsunuz.
Köy Enstitüsü modelinden yola çıkarak, hayatı doğru okuyan çocuklar yetiştirmek mümkün.
Bence o okulların bir eksiği vardı, şayet doğruysa, o da inancın küçümsenmesidir.