KRAL ÇIPLAK

Ne istiyor olabilirsin? Huzurlu bir hayat mı? Namuslu bol kazanç mı? Kimseye boyun eğmediğin fütursuzca yaşadığın bir yaşam mı? Bana ne dediğin, keyfine kahya tuttuğun, ne derlerse desinler, ne yaparlarsa yapsınlar ile yaşadığın bir ömür mü?

                                                                                              ***

Sen kendince ve kalbince ödediğin bedellerle, dik duruşunla ne kadar dayanabileceksin? Gerçeği sen sindirmiş ve kavramış olsan da “Kral çıplak” demene kimseler inanmaz. Çünkü kral, krallığını gösterir, şov yapar, övünür. Astığı astık, kestiği kestiktir. Geçer dev aynasının karşısına ne kadar da heybetliyim diye övünür. Şakşakçılarıyla ve kendi kendiyle mutludur. Sense inanmış gibi yapar ama bu durumdan kurtulmanın bin bir yolunu ararsın...

                                                                                              ***

Gerçekler sonsuza dek yaşarlar ama kuzeyde kış güneyde yaz misali, aynı zaman diliminde farklı iklimlerde… Göremediği gerçeklerle yalancılar ve çıkarcılar kendini avutur oysa. Ne görmek isterse o, ne duymak isterse öyle… Değiştirmek istemez fikrini, kararını kimse... Nokta koymak kadar zordur en başa sarmak. Enerji sarf etmeye gerek yok. Neye kanmak istiyorlarsa gerçek o. İspatlamak nafile bir çaba. Fark etmez doğruluğu yanlışlığı, berraklığı bulanıklığı… Gözler görmek istediklerini görür. Sen çiçek açan kaktüsün gül olmadığını ispatlamaya çalışsan da bir yere kadar. İkisi de dikenli ikisi de çiçekli, aynı kapıya çıkar. Beyhude çabalar kendini yorar. Tatmin olmak istediği kararlar; karşındakini hayatı boyunca oyalar.

                                                                                              ***

Kral çıplak olsa da; en şık giyinen oymuş gibi davranır etrafındakiler. Kralsız olmaz çünkü. Kralsız kalınca herkesin midesi boş kalacak. Çalışmak kazanmak zor olandır, kralı alkışlamaksa iki elin yapacağı iştir. Kral kendini kral sanmakla hiç bir zaman bir şey kaybetmeyecek. Etrafındaki boş kalabalık ağızlarından akan salyalarla daha da çıkar peşinde koşacak. Sense kralın yalanlarına asla boyun eğmeyecek, gerçekleri son nefesine kadar söyleyeceksin.

YORUM EKLE