KREDİ KARTI BORÇLARI NASIL YAPILANDIRILACAK?

Adım adım inceleyelim konuyu. Bir kere şunu ifade etmek lazım ki faizlerin %2 lerin çok üzerinde olduğu bir ortamda kredi kartı borçlularına böyle imkan tanınması çok önemli ve cazip bir avantaj.

Fakat öncesinde şunu söyleyelim ki, önemli olan kredi kartı borçlularını rahatlatıp tekrar aynı ortama bir daha düşmemek. Bunun da yolu ayağı yorgana göre uzatmak. Geliri olmayanın harcama yapmaması, geliri olanın da gelirine göre harcaması, asla gelirinden fazlası kadar borçlanmaması. Tabi bu arada tüketen değil üreten bir topluma dönüşmek, harcayan değil tasarruf edebilen bir ülke haline gelmek. Kalanı tasarruf eden değil, önce tasarruf eden sonra kalanı harcayan bir topluluk haline gelebilmek..Neyse..bu hamur çok su götürür.

Kredi kartı borç yapılandırması düzenlemesinden yararlanmak için,

 1. İster kredi kartı harcamalarınızı ödeyememiş olun, ister nakit çekmiş olun bu düzenlemeden yararlanabilirsiniz.
 2. Kredi kartını kullandığınız banka/bankalar tarafından takibe alınmamış olmalısınız.
 3. İster bir ister baş bankaya kredi kartı borcunuz olsun, Ziraat Bankasının şubelerine başvurarak 24 aya kadar vadede yüzde 1.10, 60 aya kadar vadede ise yüzde 1.20 oranında faizle borçlarınızdan kurtulabilirsiniz.
 4. Kart yapılandırmasına başvurmadan önce toplam borcunuzu tespit edin. Çünkü vadelere, geliriniz ve borcunuzun orantısına göre karar verilecek.
 5. 31.12.2018 itibariyle toplam ne kadar borcunuz olduğunu, kredi kartı borçlusu olduğunuz banka/bankalardan alacağınız belge ile ibraz edeceksiniz (Yapılandırma 31.12.2018 sonrası kredi kartı borçlarını kapsamıyor)
 6. Toplam borç tutarınızı gösteren belgeyi aldıktan sonra (borç belgesi ve kart ekstresi)herhangi bir Ziraat Bankası şubesine kimlik belgeniz, son 3 aya ait maaş bordronuz/gelir belgesi, onay bölümünde imzası olan yetkililerin imza sirküleri, e-devletten alınabilecek SGK tecil ve hizmet dökümü ile gidip bir dilekçe ile yapılandırma talebi başvurunuzu yapacaksınız (örnek dilekçelere internet ortamında ulaşabilirsiniz, banka da bu konuda matbu dilekçeler üretecektir)
 7. Akabinde, Ziraat Bankasında, sizinle ilgilenen memur, gelirinizi ve borç ödeme kabiliyetinizi gözönünde bulundurarak en uygun vadeyi tespit edecek ve taksitlerinizi belirleyecek.Aylık gelirinizin en fazla yarısını borç ödeyecek şekilde planlanacak.
 8. Ziraat Bankası dışındaki kredi kartı borçlusu olduğunuz bankalara olan borcunuzu siz değil, borçlarınızı yapılandıran Ziraat Bankası ödeyecek. Size elden para verilmeyecek.
 9. Borcunuz olan bankayla zaten yapılandırma sözleşmesi imzalamışsanız siz bu düzenlemeden yararlanamazsınız.
 10. Yapılandırmadan yararlananların borçlu olduğu kartların hepsi iptal edilecek, borçları kapatıldıktan sonra şartları uygunsa yeni kart verilebilecek.
 11. 31.12.2018 sonrasında yapacağınız harcamalar herhangi bir yapılandırmaya tabi olmadığından vadesinde ödemeyi ve öncesinde gelirinizden fazla harcamamayı unutmayın. Bu arada BDDK ya bir çağrı; kart limitleri kişinin aylık net gelirinin 2 katını aşamamalıdır (harcama+nakit çekim dahil), geliri olmayanlara kart verilmemelidir.
 12. Diyelim ki 10 Bin TL kredi kartı borcunuz var ve ziraat bankasından yapılandırıyorsunuz, hangi vadede ne kadar ödeme yapacaksınız (www.ntv.com.tr):

YORUM EKLE

banner187

banner186