KULİSLERİN EFENDİSİ; NİHAT ZEYBEKCİ

TBMM 1 Ekim’de açılacak ve yeni yasama dönemi başlayacak. Aslında bu Ekim ayı Başkent politikalarında önemli değişimlerin yaşandığı bir ay olacak. Kulislere göre olası bir kabine değişikliği Ekim’de start alacak. Büyük olasılıkla Binali Yıldırım Cumhurbaşkanı yardımcısı olacak? Ve Başbakanlığı döneminde Yıldırım’ın Baş Danışmanı Denizlili Yüksek Bürokrat Saim İlçioğlu da Başkan Yardımcısı Yıldırım’ın “baş yardımcısı” olacak.

Binali Yıldırım - Saim İlçioğlu

Bu kabine değişikliğinin olası isimlerinden biri de son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci. Adı bir ara dünyadaki en prestijli Türk firması THY Yönetim Kurulu Başkanlığı için de geçen Zeybekci’nin Bakanlar Kurulu’nun bu değişiminde mutlaka yer alacağı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na getirileceği de iddia ediliyor.

Nihat Zeybekci

EKİM AYINDA; OLASI KABİNEDEĞİŞİKLİĞİ VAR!

Kulislerin önemli iki ismi Abdülkadir Selvi ve Yusuf Kaplan; 1 Ekim tarihinden itibaren Ankara politika kulislerinin epey hızlanacağını dikkatlerin olası bir kabine değişikliği üzerinde yoğunlaşacağını iddia etti. Yeni Şafak Yazarı Yusuf Kaplan, AK Parti'de önemli bir kabine değişikliğinin gerçekleşeceğini iddia etti. 'Nihayet' şeklinde bir açıklama yapan Kaplan, kamuoyunda tepkilere neden olan Bakanların görevden alınacağını da söyledi. Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi, köşe yazısında kabine değişikliğini değerlendirdi. Kulis bilgiler ışığında kabine değişikliği konusunda bilgiler veren Selvi, yeni Cumhurbaşkanı Yardımcısı atamalarının yapılacağı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı sayısının 3 'e çıkarılacağını iddia etti. İki defa tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde Cumhur ittifakının adayı olan İzmir Milletvekili Binali Yıldırım 'ın Cumhurbaşkanı Yardımcılığına getirileceği yine kulis bilgileri ışığında dile getirdi.

SÜLEYMAN BOZ ALMANYA’DA KARL MARX’IN KASABASINDA

Denizlili tanınmış mimar ve köşe yazarı Mimar Süleyman Boz şu sıralar Almanya’da ve bu ülkede yaşayan arkadaşları (Öncelikle Kemal Yalçın) ile buluştu. Ünlü düşünür ve toplum bilimci Karl Marx’ın doğup Büyüdüğü yer olan Almanya’nın Trier şehrini ziyaret eden Denizli Mimarlar Odası eski Başkanı Süleyman Boz adeta Karl Marx’ın izini sürdü. Marx’la ilgili müze ve mekanları tek tek dolaştı.

Marx’ın doğduğu şehirdeki toplu taşım araçlarının üzerinde bile posterlerinin bulunduğunu anlatan Süleyman Boz Karl Marx Evi’ndeki anı defterine de yazdı. Marx’ın doğduğu, çocukluğu ve gençliğini geçirdiği şehir olan Trier’i karış karış gezen Boz, Bonn’da Fazıl Say konserine de katıldı. Süleyman Boz bu arada Avrupa’ya giden gezginlerin vize için ter döktüğü Schengen Kasabası da Boz’un uğrak yerlerinden biri oldu.

Mimar Süleyman Boz’un Trier Kasaba’nda paylaştığı en ilginç fotoğraflar ise kasabadaki trafik ışıklarında, yani yanan “yeşil ve kırmızı lambaların üzerinde” Karl Marx resimlerinin yer almasıydı.

YORUM EKLE

banner194

banner193