“30 yılda üçüncü bir Mustafa Kemal Atatürk buldum”

Merkezefendi Kültür Merkezi’nde 19 Mayıs 1919’un 100’üncü yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Her Yönüyle İnsan Atatürk’ adlı söyleşide konuşmacı olarak katılan Araştırmacı-Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı, “Ben 30 yıllık Atatürk araştırmacısıyım. 30 yılda arşivlerde üçüncü bir Mustafa Kemal Atatürk buldum” dedi.

“30 yılda üçüncü bir Mustafa Kemal Atatürk buldum”

Merkezefendi Belediyesi tarafından düzenlen 19 Mayıs 1919’un 100’üncü yıl etkinlikleri resim sergisi ve söyleşi ile başladı. Merkezefendi Kültür Merkezi’nde ‘19 Mayıs ve Gençlik’ temalı resim sergisi açıldı. Belediye Başkanı Şeniz Doğan, CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker ve Atatürk hakkında yazdığı kitaplar ve verdiği konferanslarla tanınan Araştırmacı-Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı, serginin açılış kurdelesini kesti. Başkan Doğan, “Bugün, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlattığı tarihin, milli mücadelenin 100’üncü yılı… Bu anlamda kendisini bir kez daha şükran ve minnetle anıyoruz. Bugüne kadar bu vatan uğruna canını feda eden bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

“100’ÜNCÜ YIL ETKİNLİKLERİNİ FARKLI BİR ŞEKİLDE KUTLAMAK İSTEDİK”

Merkezefendi Belediyesi olarak 19 Mayıs’ın 100’üncü yılını farklı bir şekilde kutlamak istediklerini belirten Başkan Doğan; “Özellikle sanat ve spor iç içe olsun istedik. Bu anlamda da bugünkü etkinliğimizle başlıyoruz. Bugün bir resim yarışması düzenledik. Bu etkinliğimizde 55 resim temsilcimiz var. Dereceye giren arkadaşlarımıza ödüllerimiz var. Bu yarışmaya katılan ve emek veren herkese teşekkür ederim. Atatürk’ün ilke ve devrim ışığında aldığımız güçle Merkezefendimizi bir vizyon ilçe, bir marka ilçe yapmak istiyoruz” diye konuştu. Ardından Başkan Doğan ve Araştırmacı-Yazar Kalıpçı, sergiyi gezdi.

“30 YILDA ÜÇÜNCÜ BİR MUSTAFA KEMAL ATATÜRK BULDUM”

Serginin ardından Araştırmacı-Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı’nın ‘Her Yönüyle İnsan Atatürk’ adlı söyleşisine geçildi. Söyleşide katılımcılara Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan Araştırmacı-Yazar Kalıpçı, “Ben 30 yıllık Atatürk araştırmacısıyım. 30 yılda arşivlerde üçüncü bir Mustafa Kemal Atatürk buldum. Bizim nesile aktarılmayan ve hala daha aktarılmamaya devam eden bir üçüncü Mustafa Kemal Atatürk… İşte o Mustafa Kemal Atatürk ile asker ve devlet adamı Atatürk’ü birleştirdiğimde esas canlılığı o gün anladım. İşte bugün ben 19 Mayıs’ın, Mayıs’la adı yan yana olan Mustafa Kemal Atatürk’ü birlikte paylaşarak bu coşkuyu kutlayalım istiyorum” dedi. Söyleşi sonunda Araştırmacı-Yazar Kalıpçı, dinleyiciler tarafından ayakta alkışlandı, hep bir ağızdan ‘İzmir Marşı’ söylendi. Başkan Doğan, Kalıpçı’ya çiçek takdim ederek, katılımlarından dolayı teşekkür etti. Kalıpçı ise Başkan Doğan’a kitaplarını hediye etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER