8 asırlık gelenek bu yıl da gerçekleşecek

Çal İlçesi, Aşağıseyit Mahallesi'nde geleneksel olarak 8 asırdır yapılan ‘Sudan Koyun Geçirme ve Çoban Bayramı’, 27-28 Ağustos 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

8 asırlık gelenek bu yıl da gerçekleşecek

Çal İlçesi’ne bağlı Aşağıseyit Mahallesi'nde geleneksel olarak 8 asırdır yapılan ‘Sudan Koyun Geçirme ve Çoban Bayramı’, bu yıl da gerçekleştirilecek. Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Yerel Dünya’ programında ‘Sudan Koyun Geçirme ve Çoban Bayramı’nın bu yıl 27-28 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılacağını duyurdu. Etkinliğin içeriğine dair de konuşan Başkan Akcan, “Özellikle bizim 8 asırlık sudan koyun geçirme etkinliklerimiz 27-28 Ağustos’ta yapılacak. 27 Ağustos’ta yine Köpek Güzellik Yarışmaları organize ettik. Akşam da konserlerimiz olacak. 28 Ağustos’ta gündüz de Koyun Atlatma Ve Çoban Bayramımız devreye girecek” dedi.

BAĞBOZUMU FESTİVALİ’NİN 9-10-11 EYLÜL’DE

9-10-11 Eylül tarihlerinde de Çal Bağbozumu Festivali’nin yapılacağını ifade eden Başkan Akcan; “Özellikle bu sene Çal Bağbozumu Festivali’nin biraz daha değişik; hem kültür hem işte bağbozumu hem sanat hepsini içine aldığımız ve dolu dolu yapmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili de özellikle bizlerin bizim yöreye ait dokumalarımız var. Motiflerimiz var. Bunlarla ilgili bayanlarımız birkaç tane dokuma tezgahları kurulacak ve orada canlı performans kilim ve halı dokuyacaklar. 3-4 gün boyunca orada bunu yapacaklar. Keşkek ve bizim yöreye bizim bölgemize ait ve Yörüklere ait bir yemek. Yüzde yüz yerli Türk yemeği. Bunu üç gün boyunca eski usul dibeklerle dövülerekten orada keşkek seremonisini üç gün boyunca görebilecek. Gelip orada kendisi keşkek dövebilecek. Özellikle Alfaklar Mahallemizde kepenekçilik çok meşhur ama bitmek üzere. Bir tane abimiz dokuyor. Onu da burada canlı performans kepeneğimizi dokuyacak. Yine Ressam İbrahim Çallı’nın çocukları torunları kalkıp resim yapmazsa olmaz. Gürcan Ekici Bey eşliğinde burada çocukların üç gün boyunca resim sanatıyla ilgili canlı performans resimlerimiz yapılacak. Eski Çal fotoğraflarından Çal sergileri gibi değişik etkinliklerimiz olacak. Mahalleler arasında yemek yarışması düzenliyor. Bütün bunları gündüz yapacağız. Saat 11.00 akşam 19.00 arası. 19.00’dan sonra da diğer festival alanına geçip inşallah orada konserlerimiz ve değişik ürünlerimiz tanıtımıyla ilgili programlarımız devam edecek” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER