Antik çağdan günümüze tekstil kenti: Denizli

Laodikya Antik Kenti’nde yapılan kazılarda ortaya çıkartılan materyaller, kentin antik dönemlerden bu yana tekstil kenti olduğuna dair ışık tuttu. Fransa’da çıkan bir mezar taşına yazan yazı ise tekstil alanında gelişmişliğini ön plana çıkartıyor.

Antik çağdan günümüze tekstil kenti: Denizli

Denizli’de bulunan ve 2002 yılında kazı çalışmalarının başlandığı Laodikya Antik Kenti’nde ortaya çıkarılan materyaller, kentin tekstil alanında gelişmişliğini gözler önüne serdi. Laodikya’da devam eden kazıların başında Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Strabon ve Plinius gibi antik kaynakların Laodikya’nın tekstil kenti olduğundan söz ettiğini söyledi. Prof. Dr. Şimşek, “Diocletian’ın M.S. 301 yılında Laodikya kumaşları ile ilgili fiyat tarifnamesi çok önemlidir. Ayrıca burada 3-4 tekstile fiyat konması tekstilin çok önemli olduğunu bize göstermektedir. Gerçekten de Laodikya Antik Kenti’nin özellikle binlerce yıl öncesinde çok zengin olmasının en önemli nedenlerinden birisi de buradaki dokuma ürünleridir. Bizim özellikle buradaki dokuma ürünlerini Lykos Vadisi’nde, Pamukkale’de Laodikya’da insanlar, gemileri ile dünyaya ihraç etmişler” dedi.

“LAODİKYA KUMAŞLARINI SATMASIYLA ÖVÜNÜYOR”

Laodikya kumaşları satan kişilerin bununla övündüğünü dile getiren Prof. Dr. Şimşek, “Fransa’nın Lyon kentinde M.S. 3. yüzyıla ait çıkan bir mezar taşında ‘Burada Laodikya kumaşlarını satan tüccar Julius Verecundus yatmaktadır’ yazıyor. Fransa’nın Lyon kentinde yaşayan bir kişi mezar taşında Fransız olması ile değil, Laodikya kumaşlarını satmasıyla övünüyor. Bu da tekstilin ne kadar önemli olduğunu göstermesi bakımından önemli” ifadelerini kullandı.

LAODİKYA’DA KUMAŞLARI ANTİK DÜNYAYA DAĞILIYOR

Menderes üzerinde sal taşımacılığı yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Şimşek, “Biz kazılarımız da hem boyahaneyi bulduk, hem de değişik şekilde boyalar bulduk. Özellikle tekstil üretimi ile ilgili kumaş parçaları bulduk. Bu da binlerce yıl öncesinden günümüze kadar bu coğrafyada tekstil üretiminin ne kadar önemli olduğunu göstermekte. Lykos Vadisi’nde ovanın ortasında ki göl ve Sarayköy yakınlarında Çürüksu’nun Menderes ile birleşmesi, Menderes Nehri’nin antik dönemde sal taşımacılığında kullanılması ile ilgili antik dünyaya bu ürünleri sattıklarını biz biliyoruz. Bu yönüyle de antik kaynakların verilerine bağlı somut materyalleri biz buradaki kazı çalışmalarımızda ortaya çıkardık” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2020, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER