Baklan’da festival heyecanı yaşandı

Baklan Belediyesi tarafından Alperen Hüsamettin Gazi'yi Anma ve Kültür Sanat Festivali yapıldı. 3 gün süren festival kapsamında çeşitli etkinlikler yapıldı.

Baklan’da festival heyecanı yaşandı

Baklan Belediyesi’nce organize edilen Alperen Hüsamettin Gazi'yi Anma ve Kültür Sanat Festivali’nin bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirildi. Mehteran eşliğinde kortej yürüyüşüyle başlayan festival, Alperen Hüsamettin Gazi Türbesi önünde Ku’an-ı Kerim tilaveti, Pamukkale Üniversitesi’nden İbrahim Balık’ın ‘Baklan Tarihi’ adlı sunumu, mehteran gösterisi ile devam etti. 20 Mayıs Meydanı Konser Alanı’nda gençlik etkinlikleri ve halk oyunlarının ardından birinci günün akşamında Serdar Can Sönmez sahne aldı. Festivalin ikinci gününde; yüzme yarışması, köpek güzellik gösterileri, çoban köpeği güzellik gösterileri, yavru köpek güzellik gösterileri, el koyun güzellik gösterileri, kuzu güzellik gösterileri ve buzağı güzellik gösterileri yapıldı. Yöresel ürünlerin tanıtıldığı ikinci günün akşamında ödül töreni ile rock konseri gerçekleştirildi. Rock konserinin ardından Ferhat Tuyji ile Tuğba Ger sahne alarak Baklanlılara muhteşem bir akşam yaşattı. Festival heyecanı, 3’üncü günde Boğaziçi Mahallesi’ne taşındı. 3’üncü günde; Tarihi Boğaziçi Camii’nde Kur'an tilaveti, Pamukkale Üniversitesi Prof. Dr. Turgut Tok ile sohbet, bağda üzüm kesme, üzüm pekmezi yapımı ve keşkek döğme yapıldı. Akşamında ise Türk halk müziği sanatçısı Ferat Tuyji konser verdi. Ardından özgün müzik sanatçısı Özgür Doğan ve Türk halk müziği sanatçısı Işıl Koç sahne aldı.

“Ecdadımızla gurur duyuyoruz”

Festivale ilişkin açıklama yapan Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever; “Baklan bugün bayram yapıyor, bayramını kutluyor. Alperen Hüsamettin Gazi, Selçuklu’nun uç komutanlarından. Bu bölgeyi Anadolu topraklarına dönüştüren kişilerden birisi de Baklan’da Hüsamettin Gazi’dir. Hem Hüsamettin Gaziyi hem de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü andık. Ecdadımızla gurur duyuyoruz, onlara şükranlarımızı sunuyoruz. Bizlere bu torakları bıraktılar. Bir de bu ay bereket ayı. Bu güzellikleri şimdi ortaya koyma zamanı. Çiftçilerimiz gerek üretmiş oldukları bitkisel üretimlerle ilgili gerekse endüstri bitkileriyle ilgili, gerekse hayvancılığımız dorukta, çok güzel üretimler var. Dolu dolu festival geçti. Biz bu etkinliğe katılım sağlayan herkese çok çok teşekkür ediyoruz. Nasıl Türkiye Cumhur Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın riyasetinde değişiyor, gelişiyor ve dünyada var olduğunu ispat ediyorsa, Baklan da her geçen gün, her geçen ay, yıl değişiyor, güzelleşiyor. Baklan, baştan aşağıya kendini yeniliyor. Bu güzellikleri bizimle paylaşan, bu değişime ortak olan, bize katkı veren ve destek olan herkese teşekkür ediyoruz. Baklan artık ülkenin nadide ilçelerinden birisi haline geldi ve güzellikler de her geçen yıl devam ediyor. Kültür nasıl yaşatılır? Paylaşmakla, bunu yaşamakla olur. Bu ecdattan bize yadigar kalan kültürlerimizle beraber yaşayalım, yaşatalım, nesilden nesile de bu böyle devam etsin inşallah” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER