Başkan Akcan’dan Sudan Koyun Atlatma Festivali’ne davet

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, 24-25 Ağustos 2019 tarihlerinde 846’ıncısı yapılacak Sudan Koyun Atlatma Festivali öncesinde Kumral Mesireliği’nde basın mensuplarına açıklama yaptı. Denizli halkını festivale davet eden Başkan Akcan; “5 yıl önce söylediğimiz ‘ Sudan Koyun Atlatma Festivalimiz, İspanya Boğa Güreşleri’nin alternatifi olacak’ sözümüzü tutma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Herkesi festivalimize bekleriz” dedi.

Başkan Akcan’dan Sudan Koyun Atlatma Festivali’ne davet

Çal Belediyesi ve Çal Kaymakamlığı işbirliğinde 24-25 Ağustos 2019 tarihlerinde Sudan Koyun Atlatma Festivali’nin bu yıl 846’ncısı gerçekleştirilecek. Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, festival öncesinde Kumral Mesireliği’nde basın açıklaması yaptı. Festival hakkında bilgi veren ve Denizli halkına davette bulunan Başkan Akcan; “Bizim için hem kültürümüz açısından hem bu toprakların Türk toprakları olduğunu göstermek hem de diğer ülkelere kültürümüzü tanıtmak açısından oldukça önemsediğimiz bir etkinlik. 5 yıl önce söylediğimiz ‘ Sudan Koyun Atlatma Festivalimiz, İspanya Boğa Güreşleri’nin alternatifi olacak’ sözümüzü tutma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Her sene olduğu gibi bu sene de çoban arkadaşlarımız etkinlik için çok emek verdiler. Her geçen yıl katılımcı sayısı artıyor. Köpek güzellik yarışmalarımız, konserlerimiz, sudan koyun geçirme yarışmamız olacak. Yine pek çok fotoğraf sanatçısını ilçemizde ağırlayacağız. Türkiye’nin dört bir tarafından misafirlerimiz gelecek. Herkesi festivalimize davet ediyoruz” dedi.

“BAĞ BOZUMU ŞENLİKLERİ TÜRKİYE’NİN EN ESKİ ŞENLİKLERİNDENDİR”

6-8 Eylül 2019 tarihlerinde 22’nci Çal Bağ Bozumu Şenlikleri’ni gerçekleştireceklerini belirten Başkan Akcan; “Şenliğimiz kortej yürüyüşü ile başlayacak. Pekmez kaynatma, üzüm yolma, resim sergileri, konserler, bağ bozumu gibi çeşitli etkinlikler olacak. Çal Bağ Bozumu Şenlikleri Türkiye’nin en eski şenliklerinden bir tanesi. Ancak uzun süre ara verildi. 2013 yılında tekrar başlatıldı. Bizler de şenliğimizi devam ettirmeye çalışıyoruz. Herkesi festivalimize bekliyoruz” diye konuştu.

“KİRLİLİĞİ ÖNLEYEMEZSEK 8 ASIRLIK GELENEĞİMİZİ SÜRDÜREMEYECEĞİZ”

Büyük Menderes’te yaşanan kirliliğe de dikkat çeken Başkan Akcan; “Her geçen gün Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de su kaynakları kurumakta ve yavaş yavaş yok olmakta. Olan kaynak da olanca kirliliği ile devam etmekte. Biz de bu etkinliğimizi Büyük Menderes Nehri üzerinde yapıyoruz ama şu anda Büyük Menderes Nehri çok büyük kirlilik içerisinde. Eskiden insanların ve hayvanların su içtiği, yüzmeyi öğrendiği bir yapıya sahipken şu anda içler acısı durumda. Bu konuya dikkat çekmek istiyorum. Kirliliği önleyemezsek önümüzdeki yıllarda Sudan Koyun Geçirme etkinliklerini yapamaz duruma geleceğiz. 8 asırlık geleneğimizi sürdüremeyeceğiz. Bir an önce bu kirliliği önlemek adına bir çözüm üretmeliyiz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER