Başkan Uslu, ödüle doymuyor

Egeli Araştırmacı ve Yazarlar Birliği (YAZ-AR-BİR) Genel Başkanı Abdülkadir Uslu, Ümraniye Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde bu yıl 16’ncısı düzenlenen; sanat ve edebiyat dünyasında marka haline gelen Geleneksel Hikâye Yarışması’nda mansiyon ödülü almaya hak kazandı.

Başkan Uslu, ödüle doymuyor

Egeli Araştırmacı ve Yazarlar Birliği (YAZ-AR-BİR) Genel Başkanı ve Denizlili Yazar Abdülkadir Uslu, Kurtuluş Savaşı günlerini işlediği ‘Asiye’nin Ekmeği’ hikâyesiyle, 2 bin 218 hikâye arasından mansiyon ödülünü aldı. Köy, kasaba hikâyeleriyle tanınan Abdülkadir Uslu’nun Aydınlık Sineması, Kar Vakti, Hüsnü Yusuf ve Umuda Dönüş adlarında yayımlanmış 4 hikâye kitabı bulunuyor. Yarışma seçici kurulu, alanında uzman sanatçıların ve akademisyenlerin yer aldığı şu isimlerden oluştu:

ABDÜLKADİR USLU KİMDİR?

1962 Tavas Kızılcabölük doğumludur. Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği’ni (1986) ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyon Bölümü’nü (2000) bitirdi.

Uzun yıllar karikatür çizdi. Değişik dergilerde, gazetelerde ve albümlerde karikatürleri yayınlandı. Ulusal ve uluslararası karikatür yarışmalarından 16 ödül sahibidir. Denizli’de “Karikatür Kursları” düzenledi. 5 Kişisel karikatür sergisi açtı. Karikatür yarışması seçici kurullarında yer aldı. TEBESSÜM Mizah Dergisi’ni arkadaşlarıyla 1985-86 yıllarında Denizli’de yayınladı ve derginin Mizah Yönetmenliği ile Yazı İşleri Müdürlüğü görevlerini üstlendi. Denizli Yağmur Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğünü yaptı (1989). Kızılcabölük Gazetesi Genel Yayın Müdürlüğünü yaptı (1997-98). Denizli d-TV’de “Uygulamalı Karikatür Okulu” programını hazırladı ve sundu (1997). Kızılcabölük Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğünü yaptı (2006-2008).

Afiş, broşür ve kitap kapağı tasarımları hazırladı. Lunaparka Gidelim (Çocuk öyküsü), Günlük (Derleme/Anı), Tarım Takvimi (Araştırma), Şükrü Tekin Kaptan-Hayatı, Eserleri (Araştırma), Ben H.Ahmet Sami Uslu (Biyografi), Aydınlık Sineması (Öyküler), Kar Vakti (Öyküler), Hüsnü Yusuf (Öyküler), Aşkı Buldum (Şiirler) basılı kitaplarıdır.

“Aydınlık Sineması” öykü kitabı ile “2016-1. Arif Baş Ödülü (3.)” ödülünü almıştır. Ayrıca kısa öykü dalında sekiz ödülü vardır.

2009-14 döneminde Denizli Kızılcabölük Belediye Başkanlığı yapmıştır.

Halen, Egeli Araştırmacı ve Yazarlar Birliği (YAZ-AR-BİR) Genel Başkanıdır. YazarBİR Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi İmtiyaz Sahibidir.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2020, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER