BAŞKAN ZOLAN: “ZEYBEK BİZİM ÖZÜMÜZ”

Tavas Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Tavas Zeybek, Kültür ve Sanat Festivali sona erdi. Üç gün süren etkinliklere Tavas’ın yanı sıra Denizli ve çevre illerden binlerce vatandaş katıldı ve doyasıya eğlendi. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Zeybek bizim özümüz. Festivalleri bundan dolayı çok önemsiyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

BAŞKAN ZOLAN: “ZEYBEK BİZİM ÖZÜMÜZ”

Bağlar Mesireliğinde yapılan olan festivalde gençlerin sevilen sesi Kolpa müzik grubu ve şarkılarıyla büyük bir çıkış yakalayan Derya Uluğ konserleri damga vurdu.  Zeybekler günü için, Denizli, Uşak, Aydın, Burdur, Manisa, Balıkesir, Muğla, Kütahya, İzmir, Afyon gibi illerden çok sayıda zeybek ekibi Tavas'ın konuğu oldu ve gösterilerini gerçekleştirdi.

İLK GÜN ZEYBEK ŞÖLENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
20 Temmuz Cuma günü başlayan etkinlikler saat 17: 30'da çarşı meydanından Bağlar mesireliğine Mehteran, Atlılar, Halk Oyunları Ekipleri ve vatandaşlarla kortej yürüyüşüyle başladı.  Kortej yürüyüşüne Denizli Ak Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Tavas Kaymakamı Recep Öztürk, Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, dünyaca ünlü Kırgız edebiyatçı Cengiz Aytmatov’un oğlu Kırgızistan Eski Dışişleri Bakanı Askar Aytmatov, 9 ilden gelen zeybek ekipleri, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

HASAN KAVALLI ZURNA RESİTALİ SUNDU
Gerçekleştirilen yürüyüşün ardından Bağlar mesireliği içerisinde yer alan Amfi Tiyatro’da açılış konuşmaları gerçekleştirildi. Yapılan törenin ardından Tavas’ın yetiştirmiş olduğu değerlerden Hasan Kavallı zurna resitaliyle izleyenleri mest etti. Gecenin sonunda 9 ilden gelen zeybek ekipleri oyunlarını gösterdiler.

ZEYBEK PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Festivalin ikinci gününde de coşku devam etti. Akşam saatlerinde Amfi Park’ta Zeybek Paneli düzenlendi. Pamukkale Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Prof. Dr. Turgut Tok’un moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde Pamukkale Üniversitesi Öğretim Görevlileri Ramazan Teğiz ve Şerif Kutludağ konuşmacı olarak katıldı ve zeybeğin tarihini anlattı.

KOLPA 2’NCİ GÜN ŞOV YAPTI
Gerçekleştirilen panelin ardından gençlerin sevgilisi Kolpa sahneye çıktı. Tavas, Denizli ve çevre illerden gelen vatandaşlar konserde doyasıya eğlenirken, Kolpa’nın müziklerine eşlik ettiler. Gecenin geç saatlerine kadar süren konserde binler festivali karnaval alanına çevirdi.

TİN: “ZEYBEK VE EFESİYLE ÜNLÜ TAVAS’A YAKIŞTI”
2. Zeybek Kültür ve Sanat Festivalini değerlendiren AK Parti Denizli  Milletvekili Şahin Tin, “Tavas Belediye Başkanımız Turhan Veli Akyol, Tavas Kaymakamımız Recep Öztürk ve Tavas halkımızın emeklerinin olduğu güzel bir festival. Tavaslılar Zeybeği ve efesiyle ünlü bir ilçemiz. Bende fahri bir Tavaslıyım. Burada çok güzel çalışmalarımız oldu. Güzel seminerler, konserler ve eğlenceler sunuldu. Eski gelenekler burada yaşatıldı. Festivalin Tavas’ımızın tanıtımına da katkısı olacaktır. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

ZOLAN:  “BİZE DÜŞEN VAZİFE DEĞERLERE SAHİP ÇIKMAKTIR”
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “ Bir milleti millet yapan kendine has özellikleridir. Geçmişten gelen güzellikleri sanatı, kültürü, örf ve adetleri sahip çıkar yaşatırsanız görevinizi yapmış olursunuz. Bize düşen vazife değerlere sahip çıkmak ve gençlerimize sahip çıkmaktır. Zeybek bizim özümüz. Festivalleri bundan dolayı çok önemsiyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

AKYOL: “KATILIMLARINDAN DOLAYI HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
2’ncisi düzenlenen festivalin mimarı Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol’da emeği geçen herkese teşekkür etti. Dışarıdan bir çok konuk ağırladıklarını ifade eden Başkan Akyol, “2’nci Zeybek, Kültür ve Sanat Festivali’miz hayırlı olsun. Emeği geçen ve yanımızda olan herkese çok teşekkür ediyoruz. Birçok açılış ve konser gerçekleştirdik. Festivale katılımlarından dolayı herkese teşekkür ediyorum” dedi.

ÖZTÜRK: “TANITIM İÇİN BÜYÜK KATKISI OLACAK”
Tavas Kaymakamı Recep Öztürk de festivalin Tavas’ın değerlerini yansıttığını ifade etti. Öztürk, “ Tarihi, sanatı ve kültürü ile ünlü Tavas’ımız için bu festivali gerçekleştirdik. İnşallah ilçemizin tanıtımına güzel katkıları olacak. Zeybek bizim için özdeşleşmiş bir değer. Emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Bizim için dolu dolu geçen bir festival oldu” diye konuştu.

GÖKAY ŞENLİKLERİ’NE KATILIM YOĞUN OLDU
Festivalin son günü ise Yahşiler Mahallesi’nde Gökay Şenlikleri gerçekleştirildi. Şenliğe Tavas Kaymakamı Recep Öztürk, Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, Türk Boyları Federasyonu Genel Başkanı, protokol üyeleri, çevre illerden gelen Yörük Dernekleri, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Şenlik kapsamında vatandaşlar alanda bulunan develerle gezdirildi, minikler yine alanda bulunan midillililerle kısa gezintiler yaptı. Ayrıca alanda bulunan vatandaşlara keşkek ikramında bulunuldu.

BAŞKAN AKYOL; “BİZİ BİZ YAPAN DEĞERLERİMİZİ YAŞATIYORUZ”
Burada konuşan Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, yörük kültürünün ne kadar önemli olduğunun altını çizdi… Başkan Akyol, “Bugün Tavas-Yahşiler-Gökay Yaylası’nda ayrı bir güzellik yaşanıyor. Çünkü konsept olarak ilk defa Türk Dünyası’nın önde gelen Yörük Beyleri ile genel başkanları ile bu işe gönül ve emek vermiş duayenleri ile gerçek anlamda kendi değerlerimizi ve yörüklüğümüzü, kültürümüzü, bizi biz yapan değerlerimizi yaşatıyoruz. Yörüklerden Allah’ın izni ile her şey çıkar ama vatan haini çıkmaz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Tek vatan, tek bayrak, tek devlet, tek millet ilkesi ve ülküsünün ilmek ilmek işlenmesi bugün burada yaşanılıyor. Biz Türk Dünyası’ndaki bütün obalarımızı, beylerimizi, Türkmen Beylerimizi, genel başkanlarımızı, emeği geçen herkesi Sayın Kaymakamımızla burada ağırlamanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. İnanıyorum ki önümüzde ki yıllarda bu şenliğimize ilgi ve alaka artarak devam edecek” dedi.

SANATÇI NESLİHAN YILMAZ VATANDAŞLARI COŞTURDU
Protokol konuşmalarının ardından vatandaşlar, Burdurlu Yörük Kızı Neslihan Yılmaz’ın seslendirdiği birbirinden güzel türkülerle coştu, protokol üyeleri de bu coşkuya kendini kaptırıp vatandaşlarla birlikte yöresel oyunlar oynadı.

Tolga Alp Düzgören, İbrahim Alayont, Doğan Akşit, Alper Parlak, Hatice Demir

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER