Beyağaç festivale hazır

‘Kaşığını al da gel, tarhana bizden’ sloganıyla bu yıl ilki organize edilen Beyağaç Kültür ve Tarhana Festivali, bu hafta sonu yapılacak. Festival için tüm hazırlıklar tamamlanırken; DRT ekibi de festival coşkusunu, geçekleştireceği canlı yayınlarla evlere taşıyacak.

Beyağaç festivale hazır

Bu yıl ilki organize edilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Pamukkale Üniversitesi’nin desteklediği ‘Beyağaç Kültür ve Tarhana Festivali’ 19-20 Mart 2022 Cumartesi ve Pazar Günleri yapılacak. ‘Kaşığını al da gel, tarhana bizden’ sloganıyla yapılacak festival için tüm hazırlıklar tamamlandı. Kaşığını al da gel, tarhana bizden’ sloganıyla organize festivalin coşkusu, DRT’den de canlı yayınlanacak. Festival hakkında konuşan Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, “19 Mart 2022 Cumartesi Günü saat 10.00’da kortej yürüyüşü ile başlayacak olan festival etkinlikleri; yürüyüş sonrası çarşı meydanındaki açılış konuşmaları ile resmi olarak başlamış olacak. Sonrasında Beyağaç Belediyesi Mehmet Yüksel Salonu’nda ^’Beyağaç’ın Renkleri’ konulu Fotoğraf Sergisi açılacaktır. Açılış sonrası Pamukkale Üniversitesi öğretim üyelerinin ve halk bilimcilerinin katılacağı ‘Halk Kültürü, Gastronomi ve Tarhana’ konulu sunum ve söyleşiler gerçekleştirilecek. Festival alanında gerçekleşecek olan tarhana yapımı atölyeleri, tarhana ikramı, farklı kurum-kuruluşlar ile mahallelerin stantlarının gezilmesi, Denizli’nin diğer ilçelerinden gelip stant açan kadın emeği kooperatiflerinin stantlarının gezilmesi ve festival alanında sipsi yapımı atölyeleri izlenebilecek. Ayrıca yöresel kilim ve kolan dokuma atölyelerinin de ilgi görmesi beklentiler arasındadır. Öğleden sonra Yöresel Yemek ve Yöresel Tatlı Yarışmaları gerçekleştirilecek olup, yarışmada ödül alanlara ödülleri takdim edilecek. Akabinde isteğe bağlı olarak Katran Ocağı, Eşenler, Bövet ve Sarp Deresi Göletleri, Akçay Vadisi ile Yumaklı, Karagöl ve Topuklu Yaylaları’na doğa gezileri yapılacak, günün sonunda Ses Sanatçısı Tolga Yaşar katılımcılara konser verecek” dedi.

“BEYAĞAÇ SİZİ BEKLİYOR"

Festivalin ikinci günü programı hakkında da konuşan Başkan Akçay, şunları kaydetti: “20 Mart 2022 Pazar Günü saat 10.00’da fidan dikimi etkinliği ile başlayacak olan etkinlikler, hız kesmeden devam edecek. Sergi ve stantlar açık olacak, atölye çalışmaları ve yöresel ürünlerin satışı devam edecek. Eşenler, Bövet ve Sarp Deresi Göletleri, Akçay Vadisi ile Yumaklı, Karagöl, Topuklu Yaylaları’na doğa gezileri devam edecek. Festivale katılmak isteyenlere; Beyağaç Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi, Denizli Büyükşehir Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali Alt Kat 51. Ve 52. Peronlardan, 19 Mart 2022 Cumartesi Günü saat 09.00’dan itibaren 30 TL ücret karşılığında indirimli olarak taşıyacaktır. Herkesi festivalimize davet ediyoruz. Etkinlik boyunca ücretsiz tarhana ikramı yapılacaktır. Beyağaç sizi bekliyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER