Bilim, kültür ve sanatın merkezi; Denizli

Denizli'de açıldığı ilk günden itibaren bilim, kültür ve sanatın merkezi olan Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi, bünyesinde barındırdığı planetaryum (gezegen evi) ile de yoğun ilgi çekiyor. Tesiste, uzayın derinliklerini birebir izleyebilen öğrenciler yaşadıkları sıra dışı deneyim ile gök cisimleri hakkında temel bilgiler de öğreniyor.

Bilim, kültür ve sanatın merkezi; Denizli

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği en önemli projelerden biri olan Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi, bilim, kültür ve sanat etkinlikleri ile birçok organizasyona ev sahipliği yapmaya devam ediyor. 500, 1000 ve 2000 kişilik tiyatro ve gösteri salonları, atölyeleri, seminer ve nikah salonları ile birlikte bünyesinde bulunan 100 kişilik planetaryum (gezegen evi) ile de Denizlililere hizmet veren tesis özellikle öğrencilerin yoğun ilgisini çekiyor. Güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer tüm gök cisimlerinin yapay görüntüsünün özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtıldığı gezegen evinde uzayın derinlikleri birebir izleyen öğrencilere gök cisimleri hakkında temel bilgiler de anlatılıyor.

“KÜLTÜR VE SANATIN KALBİNİN ATTIĞI YER”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, açıldığı ilk günden beri Denizli'de kültür ve sanatın kalbinin bu tesiste attığını söyledi. Tesisin her gün farklı etkinliklere ev sahipliği yaptığını kaydeden Başkan Osman Zolan, “Şehrimize örnek bir tesis daha kazandırdık, kısa sürede Denizlimizde sanatın, kültürün kalbinin attığı yer oldu. Burada her gün birçok güzellikler yaşanıyor. Merkezimizde bulunan 100 kişilik planetaryum da öğrencilerimize güneş sistemi, gezegenler ve yıldızlar 3 boyutlu bir şekilde anlatılarak temel astronomi bilgileri veriliyor” şeklinde konuştu.

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER MEMNUN

Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi bünyesindeki planetaryuma Denizli merkez ve ilçelerinden yoğun ilgi gösteren öğrenciler tesiste sıra dışı bir deneyim yaşıyor. Dr. Necdet Durmuş Ortaokulu Müdürü Erdinç Pekmezci; “Çok güzel bir yere geldiğimizi düşünüyorum. Öğrencilerimize de çok faydalı oldu. Derslerimizde işlediğimiz konuları pekiştirmek için geldik. Çok güzel bir yer yapılmış, öğrencilerimiz çok güzel bilgiler öğrendi ve çok faydalı oldu. Büyükşehir Belediyemize bu tesisi kazandırdığı için çok teşekkür ediyorum” dedi. Şehit Ramazan Us İmam Hatip Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Utku Ünal, şunları söyledi: “Çok keyifli ve değişik bir macera oldu bizim için. Bütün öğrencilerin mutlaka gelmesini tavsiye ettiğimiz yerlerden. Denizli’nin ihtiyacı olan ve muazzam bir yer burası.”

“TEKRAR GELMEYİ PLANLIYORUM”

Planetaryumun çok hoş bir yer olduğunun altını çizen Haticenur Akçakoca; “Bizler ve gelecek için uğraşıp çaba gösteriyorlar. Burada gezegenleri, galaksiyi ve birçok güzel şeyi öğrendik. Herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. Çok güzel bilgiler öğrendiklerinin altını çizen Asude Çakar; “Burada çok güzel bilgiler öğrendik. Ay’ı , Jüpiter’i ve uyduları gördük. Ay’ın katmanlarını, Güneş’in lekelerini öğrendik. Çok güzel bir geziydi. Çok teşekkür ederim” dedi. Planetaryumda izlediği görüntüleri çok beğendiğini dile getiren Ceyda Güler, şunları aktardı: “İzlediğimiz görüntüler çok güzeldi. Bize galaksileri, gök cisimlerini tanıttı. Teleskopun yapımı hakkında çok güzel bilgiler verildi. Burayı çok sevdim, imkan olursa tekrar gelmeyi planlıyorum.”

“UZAYLA YAKINDAN İLGİLENİYORUM”

Planetaryumu beğenen Azra Yağmur Evranlı, “Burayı çok beğendim, uzayla da yakından ilgileniyorum. Burada öğrendiğim bilgilerin derslerime de yardımcı olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. Planetaryumun güzel bir yer olduğunun altını çizen Mehmet Eren Bacanlı, fen bilimleri ve dünya ile ilgili güzel bilgiler edindiğini söyledi. Osman Yelçamur ise “Faydalı oldu, daha çok bilgi öğrendik. Sadece burada öğrendiklerimizle kalmayız, daha çok öğrenmek ve araştırmak istiyorum” dedi. İrem Akkuş; “Burası daha güzel bilgiler öğrenebileceğimiz bir yer. Herkesin buraya gelmesini tavsiye ediyorum” diye konuştu. Melike Çörekli is şunları aktardı: “Burayı çok beğendim, derslerimde de faydalı olacağını düşünüyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER