Bölgenin tek Neolitik dönem kazı çalışmasına devam

Çal İlçesi’ndeki 8700 yıl öncesi Batı Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biri olan Ekşi Höyük’te kazı çalışmaları devam ediyor. Çalışmaları incelemek üzere bölgeye giden Çal Kaymakamı Selin Sarı, çalışmanın bölgenin tek Neolitik Dönem kazı çalışması olduğunu söyledi.

Bölgenin tek Neolitik dönem kazı çalışmasına devam

8700 yıl öncesi Batı Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biri olan Ekşi Höyük, Çal İlçesi’ne bağlı Dayılar Mahallesi’ne yaklaşık 1 kilometre doğusunda ve deniz seviyesinden 812 metre yüksekliğe sahip bir tepe üstü yerleşimi. Batı Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biri olma özelliği taşıyan Ekşi Höyük’te kazı çalışmaları yürütülüyor. Çal İlçe Kaymakamı Selin Sarı ve beraberindeki heyet, çalışmaları incelemek üzere Ekşi Höyük’e gitti.

“BÖLGENİN TEK NEOLİTİK DÖNEM KAZISI OLMA ÖZELLİĞİNE SAHİP”

Kaymakam Sarı, “Cumhurbaşkanı kararı ile Ekşi Höyük’te bilim heyetlerimizin yaptığı kazı çalışmaları devam ediyor. Bölge, ilk çiftçi toplulukları olarak tanımlayabileceğimiz ve Batı Anadolu’nun en eski yerleşim yeri olma özelliği taşıyor. Bölgenin tek Neolitik Dönem kazısı olma özelliğine sahip Ekşi Höyük, tarihi özelliği ile büyük bir öneme sahip. Ekşi Höyük, ilçemiz için büyük bir önem arz etmektedir” dedi.

7 YAPI KATI TESPİT EDİLDİ

Denizli İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından edinilen bilgilere göre; Ekşi Höyük’te jeo-arkeoloji araştırmaları kapsamında gerçekleştirilen sondaj delgi çalışmalarında yaklaşık 2 metrelik bir kültür dolgusunun varlığı anlaşıldığı belirtildi. 2015 ile 2019 yılı kazı çalışmaları sonucunda 7 yapı katı tespit edildi. Yerleşimin henüz kurulum tabakasına ait verilere ulaşılamadığı öğrenildi. Bölgede yoğun tarımsal faaliyetlerin tahribatı nedeniyle, söz konusu süreçte tanımlı bir arkeolojik belirlenemediği belirtildi. Sürecin ardından yerleşim, milattan sonra 10-11’inci yüzyılda mezarlık alanı olarak kullanılana dek terk edildiği belirtildi. Yerleşimin milattan önce 6200 ile 6400 yıllarına tarihlenen apsisli yapılar, milattan önce 6700 yıllarına tarihlenen üzeri motifli kırmızı kireç tabanlı yapı gibi daha önce örneği görülmemiş birçok mimari yapının ortaya çıkarıldığı kazılarda özgün buluntuya da rastlanıldığı öğrenildi. Bunlar arasında sapan taneleri, ağırşaklar ve tüm kaplar, nitelikli çanak çömlek parçaları, kemik aletler, sürtme taş endüstrisine ait çok sayıda örnek, litik buluntular yer aldığı ve incelemelerde hayvan kemikleri içindeki büyük yoğunluğu koyun ve keçiler gibi orta boy memelilerin oluşturduğu belirtildi. Yerleşimdeki kazılar, Yukarı Menderes Havzası’nda avcı toplayıcılıktan yerleşik yaşama geçiş sürecinin aydınlatılmasına ve bölgedeki ilk çiftçi toplulukların yaşam biçimine ilişkin bilgi edinilmesine büyük katkı sağlamaya başladı. Aynı zamanda başta Denizli olmak üzere Afyon, Uşak, Aydın gibi illerin hiçbirinde Neolitik Dönem kazısının olmaması, Yakındoğu prehistoryasında Neolitik kültürlerin Yunanistan ve Balkanlar’a aktarımında iç Batı Anadolu’nun rolünü belirsiz kılmakta. Bu bağlamda, Ekşi Höyük kazıları, Güneybatı Anadolu Neolitik kültürün Batıya doğru aktarımında ne gibi benzerlikler ve değişimler yaşanmış olabileceğini açıklamaya başladı. (İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER