'Bu İşte Bir Umut Var' Belgeseli Mkm’de gösterime girdi

Denizlili yönetmen Jale İncekol tarafından çekilen ve 1954 yılında kapatılan köy enstitülerinin anlatıldığı 'Bu İşte Bir Umut Var' isimli belgeseli, Laodikya’dan sonra Merkezefendi Kongre Merkezi’nde (MKM) gösterime girdi.

Denizlili yönetmen Jale İncekol tarafından çekilen, 1954 yılında kapatılan köy enstitülerinin anlatıldığı, köy enstitüsü mezunu 100’ün üzerinde öğretmen ve öğrenciler rol aldığı 'Bu İşte Bir Umut Var' adlı belgesel, Merkezefendi Kongre Merkezi’nde (MKM) gösterime girdi. Galası geçtiğimiz günlerde Laodikya’da yapılan belgeselin çekimlerine Buldan ev sahipliğinde gerçekleşmişti. Filmin başrolünü ise Sivas Yıldızeli Pamukpınar Enstitüsü’nü bitirip, 22 yıl köy okulunda öğretmenlik yapan 83 yaşındaki Yücel Güngör oynuyor. Merkezefendi Belediyesi’nin de katkı sağladığı 48 dakikalık filmde köy enstitüsünü bitirmiş bir öğretmenin öğretmenlere yazdığı mektubu konu alıyor.

“BU FİLMLERİ VATANSEVER EĞİTİMCİLER İÇİN YAPIYORUM”

Gösterim sonrasında açıklama yapan Yönetmen Jale İncekol, “Böyle belgeseller çekmeye devam edeceğim. Çok güzel ve büyük bir ekiple çalıştım. İlk kez bir film setinde olan oyuncularım oldu. Hepsi çok bir inanç ve sevgiyle çalıştılar. Sesimi eğitim sisteminin karar verenlerine duyurabilir miyim? İlgilerini çeker mi? Sanmıyorum. Bu filmleri vatansever eğitimciler için yapıyorum. Çocukları yurtdışında yaşasın hayali kuran aileler için yapıyorum. O çocukların bu ülkede kalmaları gerekiyor. Bu ülkenin o çocuklara ihtiyacı var. Biz aslında çok güçlü ve çok kalabalığız. El ele verirsek ve vazgeçmezsek, 1930-1940'lı yıllarda bu insanlar köy enstitüleri başarıya ulaştıysa biz de başarılı olabiliriz diye düşünüyorum” dedi.

“KÖY ENSTİTÜLERİ BİZİM DEĞERİMİZDİR”

Belgeselin oluşmasında büyük katkı sağlayan Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, şunları söyledi: “Köy enstitüleri Cumhuriyetimizin en önemli, en değerli eserlerinden biridir. Köy Enstitüleri bizim değerimizdir. Benim ailemde de birçok Köy Enstitüsü mezunları var. Bu okullar, ezberci sistem yerine uygulamalı olarak kalıcı bir eğitim veren, modern, yenilikçi ve kalkınmayı hedefleyen okullardı. Denizlili yönetmen Jale İncekol’a, o zamanları bizlere yaşattığı, bizlere böylesine anlamlı ve içten bir eser bıraktığı için teşekkür ediyorum. Merkezefendi Belediyesi olarak biz de bu esere katkıda bulunduk.”

“KÖY ENSTİTÜLERİ BİR ÜRETİM ÇİFTLİĞİYDİ”

Filmin başrol oyunculuğunu üstlenen köy enstitüsü mezunu emekli öğretmen Yücel Güngör; “Çok duygusal anlar yaşadım. Film boyunca hayatımdaki en mutlu günleri yaşadım. Yönetmenimiz Jale İncekol’a çok teşekkür ediyorum. Köy enstitülerinin tanıtılmasında katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Böyle bir filmi hayal bile etmiyordum. Filmde gördüklerimiz o zamanın 10 da biri bile değildir. Köy Enstitülerinin benzerleri yani üretime dönük eğitim sistemi Türkiye’de ileri ki zamanlarda hayata geçer. Köy Enstitülerde üretime, demokrasi ve özgürleşmeye dayalı bir eğitim sistemi yapılıyordu. Köy Enstitüleri bir üretme çiftliğiydi, üretme çiftliklerimiz yok oldu. Enstitülerde halkla birlikte hem eğitim hem de üretim yapılıyordu” şeklinde ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER