Buldan, Bahreynli gençleri ağırladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü’nün ‘Genç Gönüllüler’ projesi kapsamında Buldan’a gelen Bahreynli gençler, ilçenin tarihi ve kültürel değerlerini yerinde görme imkanı buldu.

Buldan, Bahreynli gençleri ağırladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü’nün (Genç Gönüllüler) projesi kapsamında Denizli’ye gelen Bahreynli gençler, Buldan’ı gezdi. İlk olarak Buldan Belediyesi El Sanatları Merkezi’ni ziyaret eden Bahreynli gençler ile Denizlili Genç Gönüllüleri, Kaymakam Murat Sarı, Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Muhammet Geren karşıladı. Bahreynli gençleri Buldan’da ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirten Kaymakam Murat Sarı, “Sizin coğrafyanızla bizim çok ortak paydamız var. Gönül köprülerimiz var. Birbirimizi hiç tanımasak bilmesek de ortak değerler noktasında buluşuyoruz. Denizli; Türkiye’nin, Ege Bölgesi’nin güzel illerinden birisi. ‘Ege’nin incisi’ diyebiliriz. Buldan’da Denizli’nin gerçekten güzel bir parçası. O nedenle ziyaret ettiğiniz için, bizler de sizlerle birlikte olduğumuz için şanslıyız. Umarım Türkiye’de kaldığınız sürece güzel vakit geçirirsiniz, huzurlu ve keyifli. Birbirimizi tanıyan ve bundan sonrada gönül köprüsünü devam ettiren insanlar oluruz. Davet ederseniz Bahreyn’e de geliriz” dedi.

“BULDAN, TARİHİ BİR ŞEHİR”

Bahreynli gençlere Buldan’ın tarihi ve kültürel değerleriyle ilgili veren Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Buldan’a gelmenizden çok mutluluk duyduk. Buldan, tarihi bir şehir. İçerisinde bulunduğumuz bina ise eski bir cezaevi idi. Belediye olarak burasını devraldık, restorasyonu tamamlandıktan sonra müze yaptık. Tekstil müzesi. Buldan’ın tarihi, kültürel zenginliklerini gezerek yerinde göreceksiniz. Tekrar Buldan’a hoş geldiniz. Türkiye’ye her zaman bekleriz” diye konuştu. Daha sonra tekstil müzesi olarak kullanılan eski cezaevi koğuşlarını gezen Bahreynli gençler, cam atölyesini de ziyaret ederek, bilgi aldı ve cam boncuk yapmayı denedi.

‘KUŞ ŞENLİĞİ’NE KATILDILAR

Buldan Belediyesi tarafından restore edilen tarihi binaları ve sokakları gezen Bahreynli gençler, 20. Buldan Dokuma, Kültür ve El Sanatları Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Kuş Şenliği” etkinliğine katıldı. Süleymanlı Yayla Gölü’nde yapılması planlanan ancak havanın yağışlı olması nedeniyle Talat Tarakçı Parkı’nda gerçekleştirilen etkinlikte gençler, Çakır ve Orkestrası’nın solisti Ateş ile Türk Sanat Müziği sanatçısı Anıl Dinç’in seslendirdiği hareketli parçalar eşliğinde gönüllerince eğlendi. Başkan Şevik ve eşi Bahija Şevik, gençlere Buldan dokuması el ürünlerinden hediye etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER